sobota, Lipiec 24, 2021

Odzież robocza – kilka ważnych wzmianek

0
Odzież robocza

NarzNiektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że odzież roboczą wytwarza się z nylonu, czyli te wszystkie kurtki i spodnie z nadrukiem jakiegoś producenta kleju do glazury produkuje się z tego nieco grubiej tkanego nylonu. Dlatego robotnika budowlanego raczej nie zdrapie ostra krawędź konkretnej cegły lub niezbyt starannie przycięty kawałek pręta budowlanego, bo tych sztuk odzieży roboczej tak łatwo się nie przycina.

Wielka wstęga materiału

Nie od dziś pewnym jest to, że nylon i inne włókna syntetyczna wytwarza się z tworzyw, które do fabryk trafiają w formie granulatu w takich sporych workach. Worki te następnie są rozcinane nad specjalną maszyną, a granulat trafiający do maszyny się topi i potem w płynny sposób zmienia się w elastyczną długą nić, a z niej właśnie wykonują się tkaninę i to w sposób nie przerwany. Tkanina takowa jest następnie barwioną zazwyczaj na jakiś szary lub szaro niebieski kolor. Na tym rzecz jasna nie kończy się produkcja odzieży roboczej, bo potem kolejna maszyna lub robot wycina materiał tak, by z danej wstęgi powstało jak najwięcej spodni roboczych. Kolejny etap to rzecz jasna szycie, które wykonują zręczni pracownicy, po to by na sam koniec inna maszyna pakująca pakowała odzież do opakowań, którymi są worki foliowe. Dalej worki te trafiają do kartonów, a w tych kartonach wielkie auta dostawcze rozwożą ubrania do sklepów.

Wydawane ubrania robocze

W większych firmach często bywa też i tak, że konkretna odzież robocza, czyli konkretne sztuki kurtek i spodni roboczych są własnością firmy, czyli pracownik najpierw przychodzi do szatni się przebrać, potem zaś pracuje przez blisko osiem godzin na budowie, a po skończonej pracy przebiera się i bierze szybki prysznic. Takie zorganizowanie pracy jest wygodnym i dla szefów i dla ich pracowników, bo wiedzą co im wolne, a za to naturalne zużycie odzieży roboczej nie odpowiadają prawnie i dlatego jeśli przypadkowo zniszczą rękawice robocze to najzwyczajniej w świecie idą po kolejną parę do magazynu zdając starą wraz z krótkim objaśnieniem sytuacji. Rękawice tego typu nie kosztują zazwyczaj zbyt wiele i dlatego też wymiana na nową jeszcze nie użytą parę to szybka i prosta sprawa.

Testy odzieży roboczej

Niektórzy z nas wiedzą o tym, że tę nieco lepszą odzież roboczą się testuje, a testy tego typu mogą różnie wyglądać. Może być to takie szybkie sprawdzenie czujnikiem laserowym, który sprawdza gęstość splotu tkaniny i jeśli ta gęstość nie odpowiada normie produkcyjnej to dane spodnie robocze zamiast do pakowania trafiają do przetworzenia. Proces tego rodzaju może być rzecz jasna tym w pełni automatycznym. Istnieją też testy innego typu i mowa tu dokładnie o tych maszynowych testach laboratoryjnych. One rzecz jasna są tymi niezwykle dokładnymi i co równie istotne wykonują je ludzie, często też oznaczają zniszczenie danego egzemplarza spodni roboczych i dlatego też właśnie tak sprawdza się jedną parę na te trzysta lub czterysta sztuk, po to by nie niszczyć ich zbyt wiele, bo badania niszczące muszą niestety mieć ograniczoną skalę ze względu na koszt.

Odzież roboczą i ochronną posiada w swoim asortymencie hurtownia BHP Nawigator – dowiedz się więcej.

Kryptowaluty w pigułce

0
Kryptowaluty w pigułce

Czy wiesz, co wzrosło o ponad 360% w ciągu ostatniego roku i jest warte osiemnaście razy więcej niż uncja złota? To Bitcoin, jeden z ponad 3000 rodzajów kryptowalut. Na czym więc polega ten gorący trend i dlaczego zyskuje tak duże zainteresowanie na całym świecie?

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta, czasami nazywana walutą wirtualną, cyfrowym pieniądzem lub tokenami, jest środkiem finansowym, a do jego monitorowania wykorzystania i generowania stosowane są techniki szyfrowania.

Podstawowe cechy kryptowalut:

Brak na ingerencji lub manipulacji rządowej:

W przeciwieństwie do walut fiducjarnych, takich jak dolary amerykańskie, euro i złotówki, kryptowaluty nie są wspierane przez żadne banki, rządy ani scentralizowane organy finansowe, ale polegają na Internecie, aby zagwarantować swoją wartość i potwierdzać transakcje.

Nie są tworzone w nieskończoność:

Podczas gdy w przypadku standardowych walut emitowanych przez rząd instytucje finansowe mogą drukować więcej pieniędzy, co prowadzi do inflacji, ich cyfrowe odpowiedniki mają ograniczoną liczbę – na przykład, Bitcoin nigdy nie przekroczy 21 milionów monet w obiegu.

Gdzie kupić i przechowywać kryptowaluty?

Pierwszy sposób to wydobycie jako górnik. Ta społeczność to każdy, kto konfiguruje swoje komputery lub maszyny ASIC do udziału w transakcjach kryptograficznych. Aby wydobyć tę walutę, muszą za pomocą mocy obliczeniowej swoich urządzeń rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne znane jako hash, które pozwalają generować monety.

Drugim sposobem jest kupowanie od giełdy kryptowalut. Kupując lub otrzymując kryptowalutę, otrzymujesz cyfrowy klucz na adres tej waluty. Należy go przechowywać w bezpiecznym miejscu, aby odblokować portfel.

Rodzaje portfelów do kryptowalut:

Online: klucze kryptowalut są przechowywane online przez platformy wymiany, takie jak Binance, giełda bez weryfikacji, czy bitbay, i można uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca.

Mobilne: aplikacje, które mogą szyfrować klucze bitcoin, dzięki czemu możesz dokonywać płatności za pomocą urządzenia mobilnego.

Portfele sprzętowe: Możesz użyć urządzenia USB stworzonego specjalnie do przechowywania kryptowalut w formie elektronicznej i prywatnych kluczy adresowych. Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej renomowanymi produktami z tymi właściwościami są portfele takie jak Ledger Nano S, Ledger Nano X, Trezor T/One. Chociaż jest to jedno z droższych rozwiązań, oferuje najwyższy stopień bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Papierowe: niektóre strony internetowe oferują usługi portfela papierowego, generując kartkę papieru z dwoma kodami QR. Jeden kod to adres publiczny, pod którym otrzymujesz kryptowalutę, a drugi to Twój prywatny adres, którego możesz użyć do wydawania pieniędzy.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

0
wymiar urlopu wypoczynkowego

Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to zazwyczaj na początku nie zawsze wiemy ile urlopu nam [przysługuje. Po pewnym czasie oczywiście nie jest już nam potrzebny specjalny kalkulator urlopu wypoczynkowego, ponieważ wiemy już doskonale jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego. Od lat mamy przecież taką samą umowę i jest to już dla nas proste. Najgorzej mają osoby, które dopiero zaczynają pracować na umowę o pracę bądź pracują w różnych miejscach na różne umowy. Takim osobom czasami trudno jest obliczyć ilość dni urlopu do wykorzystania w danym roku.

Kredyt czy oszczędzanie? Jak kupić mieszkanie?

0
Kredyt

Mimo iż dla wielu z nas zakup mieszkania bez zaciągnięcia kredytu jest niemożliwe, warto wiedzieć, że badania przeprowadzone w zeszłych latach wykazały, że 1/3 nieruchomości tego typu w Polsce kupowane jest za gotówkę. Jakie są wady i zalety obydwóch rozwiązań?

Zakup mieszkania na kredyt – zalety

Zakup 2/3 mieszkań kupowanych w naszym kraju finansowane jest za pomocą kredytu hipotecznego. Kredyty, również te na mieszkanie poznasz lepiej, czytając poradniki na GetKredyt.pl. Ułatwiają one kupno nieruchomości osobom, które nie posiadają środków koniecznych do sfinansowania całości transakcji zakupu – wystarczy jedynie wkład własny wymagany od banku (zazwyczaj około 10-20% wartości kredytu). Dzięki spłacie ratalnej zakupu nieruchomości niezaburzona zostaje płynność finansowa gospodarstwa domowego – w posiadaniu wciąż pozostaje gotówka, która może stanowić tzw. poduszkę finansową. Zazwyczaj z tej możliwości korzystają osoby kupujące nieruchomość na własny użytek.

Czy zakup mieszkania na kredyt hipoteczny ma wady?

Zakup mieszkania a kredy nie jest jednak rozwiązaniem bez wad. Udzielenie kredytu jest dla baku zyskiem, dlatego spłata kredytu pociąga za sobą większe koszty niż tylko te związane z zakupem nieruchomości. Aktualnie RRSO wynosi około 2-3% w zależności od konkretnego banku. Oznacza to, że całościowa kwota do spłaty powiększona jest o ten procent, w porównaniu z kwotą zaciągniętego kredytu. Przeszkodami w zaciągnięciu kredytu dla wielu osób są bardzo długi czas spłaty zobowiązania – nawet ponad 30 lat oraz fakt, że istnieje możliwość utraty nieruchomości w przypadku braku możliwości uiszczania rat – stanowi ona zabezpieczenie dla banku. Dodatkowo zobowiązanie na wysoką kwotę obniża zdolność kredytową, dlatego w razie pojawienia się konieczności zaciągnięcia kolejnego kredytu można napotkać duże kłopoty.

Dlaczego warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Kupno mieszkania za gotówkę ma bardzo dużą zaletę. Finansowanie zakupu nieruchomości z własnych środków nie wpływa na ocenę wiarygodności kredytowej. Brak obciążenia dużym zobowiązaniem, jakim jest kredyt hipoteczny, znacząco ułatwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego, gdy zajdzie potrzeba lub chęć kupna kolejnego mieszkania, a także konsumpcyjnego czy samochodowego. Ponadto to idealne rozwiązanie dla osób, które w wyniku dziedziczna lub wygranej stały się posiadaczami dużej gotówki – nieruchomość może stanowić inwestycję. Z tej opcji skorzystać mogą także osoby z ograniczoną wiarygodnością kredytową. Warto zaznaczyć, że zakup mieszkania za gotówkę otwiera pole do negocjacji ze sprzedawcą mieszkania – zwłaszcza na rynku wtórnym. Warto podkreślić, że na zakup mieszkania za gotówkę zazwyczaj decydują się inwestorzy, którzy kupują nieruchomości na wynajem, a nie własny użytek. Doceniają oni brak konieczności spłaty kredytu, przez co opłaty uiszczane przez najemcę trafią do kieszeni właściciela.

Minusy finansowania zakupu nieruchomości gotówką

Mimo to warto wiedzieć, że wybór finansowania zakupu mieszkania gotówką wiąże się z pewnym ryzykiem. Bardzo często polega ono na jednorazowym wydaniu wszystkich oszczędności gromadzonych przez lata. „Wyzerowanie” konta bankowego stanie się szczególnie niebezpieczne w przypadku utraty dochodu – opłacenie bieżących wydatków będzie mogło być trudne, a szybka sprzedaż mieszkania sprawi, że poniesione zostaną straty finansowe.

Biznesplan – jak go stworzyć?

0
biznesplan
Fot. Pexels.com

Myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej? Czujesz, że Twój pomysł zrewolucjonizuje rynek? Warto przed otwarciem firmy stworzyć biznesplan. Jak go zrobić? Jakie elementy w nim zawrzeć? Czy w ogóle warto go tworzyć?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/jak-zrobic-biznesplan/

Czym jest biznesplan?

Biznesplan zawiera szczegółowe informacje na temat biznesu jaki chcesz założyć. Jest to zestawienie pokazujące jakie mamy oczekiwania względem firmy, a później dokonanie głębokiej analizy rynku i sprawdzenie czy oczekiwania mają szansę pokryć się z rzeczywistością.

To właśnie ten dokument pozwala oszacować czy pomysł ma szansę na sukces. Wielu przedsiębiorców po dokonaniu takiej analizy porzuciło swój plan ponieważ okazało się, że przyniósłby więcej straty niż zysku.

Jeśli nigdy wcześniej nie wypełniałeś tego typu dokumentów możesz udać się do Urzędu Pracy, biur, które realizują tego typu projekty we wsparciu Unii Europejskiej bądź niekiedy do Urzędu Miasta. Znajdziesz tam specjalistów, którzy doradzą na co zwrócić uwagę. Niekiedy mogą dać arkusz, na którym możesz wzorować swoją pracę.

 

Jak zrobić biznesplan?

Najważniejszym elementem o jakim nie możesz zapomnieć to czytelność dokumentu. Nawet jeśli nie planujesz przedstawić go innym nie może być chaotyczny. Mogłoby to spowodować ewentualny błąd.

Jakie dane powinien zawierać formularz? Przede wszystkim konkretne przedstawienie naszego produktu lub usługi. Opisanie jak wygląda, jakie ma cechy. Jeśli będziemy coś produkować możemy dodać zdjęcie prototypu.

Kolejnym elementem o jakim nie możemy zapomnieć to dane finansowe. Dotyczy to zarówno wkładu własnego, niezbędnych środków na rozpoczęcie inwestycji. Ponadto należy ustalić kwotę w jakiej będziemy sprzedawać towar bądź usługę. Warto wyjść na przód o kilka lat do przodu i pomyśleć o pieniądzach na rozwój firmy jak chociażby zatrudnienie pracowników, zakup sprzętu, wymiana sprzętu.

Szczegółowo opisz działania konkurencji. Porównaj zarówno swój produkt jak i strategię cenową oraz marketingową. Będzie to zarówno element do inspiracji jak i sprawdzenia czego nie robić.

Inne elementy, które powinien zawierać biznesplan to:

  • prawa autorskie, patenty, prawa i regulacje związane z użytkowaniem produktów,
  • plan na rozwój produktu czy usługi,
  • informacje o branży i rynku,
  • co zyska klient poprzez zakup produktu lub usługi.

Zobacz też: http://www.klinikafinansowa.pl/czym-jest-formularz-ceidg-1-jakie-dane-nalezy-podac/

Nauka – jak można ją polubić?

0
nauka
Fot. Pexels.com

Dla wielu nauka to jedynie przykry obowiązek. Co zrobić, żeby zmieniła się w coś przyjemnego? Sposobów jest kilka, ale najważniejsze jest samo podejście do zdobywania wiedzy. Ono również powinno się zmienić.

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/czy-nauke-mozna-polubic/

Cel

Nauka może być bardziej motywująca kiedy wyznaczymy sobie jej cel. Czyli po co tak właściwie to robimy. Warto wyznaczyć sobie jakąś konkretną rzecz jaką chcemy osiągnąć poprzez zdobycie nowej wiedzy.

W sytuacji kiedy uczymy się dla siebie jest to łatwiejsze i często zaczynamy od celu. Rzecz ma się inaczej kiedy poszerzamy wiedzę ze względu na zajęcia na studiach bądź w szkole. Na studiach warto pomyśleć jak dany przedmiot łączy się z innymi, a także jak w jaki sposób można go wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Uczniowie mogą ustawiać sobie mniejsze cele jak dostanie konkretnej oceny ze sprawdzianu oraz na koniec roku. Warto także uzasadniać sobie słuszność nauki danego przedmiotu. Przedmioty najczęściej nielubiane przez uczniów jak matematyka czy fizyka rozwijają zdolności logicznego myślenia, które przydają się wszędzie.

Nauka poprzez zabawę

Podejście do nauki jak do zabawy, gry czy konkursu sprawi, że cały proces będzie przyjemniejszy. Jak to zrobić? Dużo zależy od tego czy uczysz się sam czy uda Ci się zachęcić do tego grupę przyjaciół.

W drugiej sytuacji na podstawie materiału, który macie na zaliczenie stwórzcie listę pytań. Niech jeden z was będzie prowadzącym, a kolejne osoby graczami. Prowadzący powinien zadawać pytania, a reszta odpowiadać. Tutaj możecie wprowadzić kilka reguł. Pierwsza z nich, w której odpowiadamy od lewej do prawej i każdy dostaje swoje pytanie. Drugi sposób to zasada kto pierwszy ten lepszy. A trzeci sposób to kilka drużyn, które mają określony czas np. 1 minutę i muszą zapisać swoją odpowiedź na kartce.

Oczywiście przyznawajcie sobie punkty. Dzięki takiemu podejściu nauka materiału będzie bardzo łatwa dla wszystkich. Możecie wymyślać więcej tego typu gier bazując na zasadach popularnych quiz show.

Jeśli nikt z Twoich znajomych nie chce zdobyć dodatkowej zawsze możesz samodzielnie zadawać sobie pytania oraz przyznawać punkty za poprawną odpowiedź. Również przygotuj się do tego poprzez przygotowanie odpowiednich fiszek z pytaniami i odpowiedziami. Część wiedzy zdobędziesz podczas tworzenia materiału do zabawy.

Zobacz też: http://www.klinikafinansowa.pl/rozwoj-marki-samsung-jak-wygladal/

Nieruchomości na sprzedaż w Łodzi

0
Nieruchomości na sprzedaż Łódź

Łódź, jako miasto to nie tylko nieskończenie wielka powierzchnia i setki ulic, ale także mnogość parków, mniejszych i większych oraz obecność urozmaicających widok i szare dni murali obecnych bardzo licznie na ścianach budynków. Co więcej oferuje atrakcje dla osób starszych i młodszych, a także liczne środki komunikacji miejskiej, dzięki której można być mobilnym.

Jak wybrać Internet?

0
internet

Ważne jest, aby dostawca usług internetowych zapewnił firmie płynne działanie z możliwością rozwoju w przyszłości. Oto pięć najpopularniejszych połączeń ISP:

Dla kogo ryczałt i jakie są jego zasady – prowadzenie działalności gospodarczej

0
Firma jednoosobowa

Ryczałt jest jednym z kilku sposobów rozliczania działalności gospodarcze z państwem. Jeśli planujemy założyć własną dzałalność gospodarczą lub jesteśmy w trakcie to musimy wiedzieć, że czeka nas płacenia podatku dochodowego dla osób fizycznych. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy rozliczają się według zasad ogólnych (skala podatkowa 17 proc. i 32 proc.), podatku liniowego, na zasadzie karty podatkowej lub właśnie bohatera naszego dzisiejszego artykułu, czyli ryczałtu. Na czym polega rozliczenie podatku od przychodów ewidencjonowanych na jego zasadach?

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/dzialalnosc-gospodarcza-i-ryczalt-dla-kogo-i-jakie-zasady/ 

Zasady ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt mogą stosować:

  • osoby fizyczne,
  • przedsiębiorstwo w spadku,
  • spółki cywilne osób fizycznych,
  • spółki jawne osób fizycznych.

Przy takiej formie opodatkowany jest przychód. Stawki zależą  od rodzaju działalności, którą prowadzimy. Można przyjąć, że widełki sięgają od 2 proc. do 20 proc.

Dla przykładu 2 proc. płaci się od przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny, niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Z kolei 20 procentowa stawka obowiązuje u osób, które są przedstawicielami wolnych zawodów takich jak np. lekarz, stomatolog, weterynarz, pielęgniarka, tłumacz czy nauczyciel udzielających korepetycji na godziny. Przy ryczałcie nie pomniejszamy przychodu o koszty jego uzyskania, ale mamy natomiast prawo do innych odliczeń takich jak rozliczenie strat z ubiegłych lat czy zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne.

Ryczałt od przychodów – dla kogo jest przeznaczony?

Na taką formę opodatkowania możemy zdecydować się jeśli zakładamy firmę lub też przechodzimy na ryczałt, w przypadku kiedy już prowadzisz biznes. Jeśli chodzi o ten drugi przypadek to dopuszczalny jest on, jeśli nasze przychody w poprzednim roku nie przekroczyły równowartości 250 tys. euro w złotówkach. Istnieje wyjątek, który dotyczy przedsiębiorców, którzy wystartowali z działalnością w konkretnym roku podatkowym i nie używali wcześniej karty podatkowej. W takiej sytuacji nie obowiązuje ich limit 250 tys. euro przychodu do końca roku. Na ryczałt mogą zdecydować się również osoby, które zarabiają na najmie lub dzierżawie. Dodatkowo nie muszą samodzielnie wybierać tej formy podatku.Taka forma opodatkowania przyciąga uproszczoną księgowością i może być niezłym rozwiązaniem dla małych działalności, jednak nie każdy może z niej skorzystać.

Zobacz też: http://www.klinikafinansowa.pl/w-jaki-sposob-rozliczyc-strate-z-ubieglych-lat/ 

Technik kryminalistyki – jak nim zostać?

0
technik kryminalistyki

Taka praca i już od usłyszenia samej nazwy wydaje się bardzo ciekawym zajęciem. Z roku na rok studia kryminalistyczne stają się coraz bardziej popularne. Skąd tak duże zainteresowanie taką profesją? Przede wszystkim z mediów. Wiele słyszy się o Sherlocku Holmesie, a także powieściach kryminalnych Katarzyny Bondy czy Jo Nesbo. Taka fascynacja sprawiła, że osoba która kocha kryminały, w końcu może pójść o krok dalej i zacząć w taki sposób zarabiać na życie. Sprawa jednak nie jest tak proste jak się wydaje. W jaki sposób zostać technikiem kryminalistyki? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-technikiem-kryminalistyki/

Studia – od czego powinniśmy zacząć?

Na samym początku należy zwrócić uwagę na jeden konkretny szczegół. Powinniśmy zastanowić się czym różni się kryminalistyka od kryminologii. Nazwy są bardzo podobne, jednak na podobnym nazewnictwie wszystko się kończy. Osoba, która wybiera się na studia Kryminalistyczne, będzie w przyszłości poznawać techniki śledcze, być na miejscu zbrodni, a także szukać poszlak. Ten zaś, który uda się na kryminologie, większość swojej pracy spędzi w laboratorium. O takiej różnicy warto pamiętać już na starcie, ponieważ jest to kluczowy przy etapie wyboru kierunku studiów. Kryminalistyka zazwyczaj w nazwie ma dodane również „techniki śledcze”. Przed aplikacją na dany kierunek studiów, powinniśmy dokładnie przeczytać, jakie są wymogi, a także co dany kierunek oferuje nam i czego będzie w stanie nas nauczyć.

Czy warto wybrać się na studia?

Studia zawsze warto mieć. Wszystko zależy jednak od danej sytuacji. Na studia dzienne, ciężko będzie pójść komuś, kto utrzymuje się sam i do tego pracuje. Wówczas dobrą alternatywą są studia zaoczne, jednak często są one płatne i to niemało. Zanim jednak zdecydujemy się na złożenie dokumentów na uczelnię, wszystko powinniśmy dokładnie przemyśleć. Dobrze jest również obejrzeć dostępne w sieci filmiki, które ukazują pracę technika kryminalistyki, tak aby wiedzieć co może nas czekać.

Studia kryminalistyczne, a praca w policji

Każdy technik kryminalistyki jest również policjantem, a co za tym idzie, konieczne jest przejście wszystkich policyjnych procedur. W Polsce zobowiązuje taki schemat. Jakie wymagania stawia nam policja? Przede wszystkim, osoby składające aplikację muszą posiadać obywatelstwo polskie, a także nieposzlakowaną opinię. Dyskwalifikacja będą wszelkie odsiadki w więzieniu, a także zawieszenia. Należy również pamiętać o wykształceniu. Kilka lat temu, nie miało ono znaczenia, jednak teraz policja przyjmuje jedynie osoby, które posiadają przynajmniej średnie wykształcenie.

Zobacz też: http://www.klinikafinansowa.pl/technik-kryminalistyki-jak-wyglada-jego-praca/