Rosnące zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi (otyłość, choroby serca, cukrzyca) doprowadziły do tego, że dietetycy są równie potrzebni jak lekarze pierwszego kontaktu. Jeśli zatem chcesz pracować w przyszłościowym i całkiem dochodowym zawodzie, dobrym wyborem będzie dietetyka – studia w Warszawie zdecydowanie pomogą Ci w karierze.

Dietetyka – studia w Warszawie. Uczelnie i wymogi rekrutacyjne

Nie wiesz, gdzie studiować dietetykę w Warszawie? Do wyboru masz kilka placówek, w tym jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w kraju – Warszawski Uniwersytet Medyczny. Aby dostać się na dietetykę na WUM, musisz uzyskać bardzo dobre wyniki matury z: języka obcego (egzamin ustny), chemii (rozszerzony), oraz biologii lub fizyki i astronomii (rozszerzony). Ponadto możesz zdobyć dodatkowe punkty, jeśli otrzymałeś dyplom zawodowy z dziedziny powiązanej z dietetyką. Natomiast jeśli zechcesz uzyskać dodatkową specjalność, Warszawski Uniwersytet Medyczny oferuje absolwentom studiów wyższych studia podyplomowe na kierunku dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych.

Studia na kierunku dietetyka w Warszawie są dostępne również na takich uczelniach jak:

  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – w rekrutacji bierze się pod uwagę wyniki z matury z biologii lub chemii
  • Prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych w Warszawie – wystarczą dokumenty i opłata wpisowa
  • Szkoła Głowna Turystyki i Rekreacji – dokumenty + opłata wpisowa
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie – dokumenty + opłata wpisowa
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Warszawie – dokumenty + opłata wpisowa
  • Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie – dokumenty + opłata wpisowa

Kto może zostać dietetykiem w Polsce?

pexels-photo-406152W Polsce regulacja zawodu dietetyka jest traktowana po macoszemu. Co to oznacza? Otóż dietetykiem może zostać (prawie) każdy. Wystarczy ukończyć kilka kursów (choćby korespondencyjnych czy internetowych), a następnie założyć działalność jako „trener dietetyczny”, „coach żywieniowy” czy „doradca żywienia”. Regulacje dotyczą wyłącznie osób, które chcą uprawiać zawód dietetyka w państwowej placówce medycznej – przychodni, szpitalu, klinice (np. żywienia klinicznego) czy poradni żywienia. W tym przypadku dietetykiem może zostać jedynie absolwent studiów wyższych na kierunku dietetyka I lub II stopnia. Pełne uprawnienia dietetyka mogły zdobyć również osoby, które przed 2007 rokiem rozpoczęły studia na innym kierunku, na którym uczestniczyły w zajęciach z dietetyki i uzyskały specjalność z tej dziedziny.

Jednak placówki prywatne nie muszą stosować się do regulacji Ministra Zdrowia i same decydują o kryteriach zatrudnienia. Tym samym możesz pracować jako dietetyk również po ukończeniu kursu lub studiów podyplomowych z dietetyki (nawet jeśli studiowałeś zupełnie inny kierunek). Nie zmienia to faktu, że to studia II stopnia dają największe szanse na karierę dietetyka. Studia w Warszawie są pod tym względem najlepszym wyborem – znajdziesz tu wiele renomowanych uczelni kształcących w tym kierunku i łatwo wypracujesz swoje pierwsze kontakty zawodowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ