Obcokrajowcy mogą w Polsce zaciągnąć kredyt gotówkowy, choć procedura ta nie należy do najprostszych. Warto więc wiedzieć, jakie wnioski należy złożyć i jakie dokumenty przygotować. Podpowiadamy!

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Do Polski za pracą przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. Część z nich osiedla się w naszym kraju. Czasami okazuje się jednak, że potrzebują gotówki. Wówczas najprostszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu. Dawniej jednym z warunków podczas wnioskowania o niego było posiadanie polskiego obywatelstwa. Dzisiaj banki wychodzą naprzeciw potrzebom obcokrajowców. W dodatku ułatwiają procedury już nie tylko obywatelom krajów Unii Europejskiej, ale i pozostałych państw i kontynentów.

Tak, jak dla Polaków, tak i dla cudzoziemców, ważne jest to, by kredyt dało się załatwić jak najszybciej, z jak najmniejszą ilością formalności oraz najlepiej – bez wychodzenia z domu. Z dobrymi warunkami kredyt gotówkowy dla obcokrajowca warto szukać w internecie (totalmoney.pl). Dzięki porównywarce można znaleźć najkorzystniejszą ofertę i złożyć wniosek online.

Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by dostać kredyt w Polsce?

Jak już wspomniano, coraz łatwiej jest obcokrajowcom uzyskać kredyt w Polsce. Są jednak pewne warunki, które muszą wypełnić, by ich wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Jakie? Najczęściej banki wymagają posiadania karty stałego pobytu i wizy. Oczywiście tak, jak w przypadku Polaków, istotne jest to, by obcokrajowiec miał stały, legalny, udokumentowany dochód o wystarczającej wysokości.

Jak to zwykle bywa w przypadku kredytów bankowych, znaczenie ma to, jaki jest rodzaj zatrudnienia. Placówki bankowe preferują umowę o pracę na czas nieokreślony, choć określony z adekwatnym zapasem, też nie jest przeszkodą. Oczywiście nie jest tak, że osoby pracujące na umowę zlecenie lub dzieło, na kontrakcie czy samozatrudnieniu nie mogą liczyć na wsparcie finansowe. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca – jakie dokumenty potrzebne?

Wiadomo, że każdy z banków ma swoje procedury. Dwie różne placówki mogą od jednej osoby wymagać innych dokumentów i zaświadczeń. Jednak zdecydowanie lepiej zgromadzić wszystko, o co może wystąpić bank, jeszcze przed złożeniem wniosku. Dokumenty mogą się też różnić w zależności od wysokości kwoty o jaką się zawnioskuje, jednak nie musi tak wcale być. Zalecane jest, by mieć na uwadze, że przy braku któregoś z zaświadczeń, wniosek może być od razu odrzucony.

Bardzo ważny przy staraniu się o kredyt w Polsce przez obcokrajowca jest kraj, w jakim uzyskuje on dochody. To chyba oczywiste, że najłatwiej mają cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce i zarabiają w polskiej walucie. Wówczas zaświadczenie o zarobkach jest takie, jak u Polaków, choć konieczne może być przedstawienie zgody na zatrudnienie, a także karty czasowego pobytu, jeśli nie jest on stały. Zdarza się, że banki zastrzegają w regulaminach, jaki musi być minimalny okres pobytu w Polsce.

Razem z wnioskiem należy pokazać paszport, numer PESEL jeśli jest nadany, zaświadczenie o meldunku w Polsce. Idealnie jest, gdy cudzoziemiec ma w Polsce otwarty polski rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy na który wpływa wynagrodzenie i z którego płacone są rachunki i pokrywane inne koszty życia. Wówczas rośnie wiarygodność kredytowa.

Jeśli obcokrajowiec uzyskuje dochód za granicą, to sytuacja jest znacznie trudniejsza. Bank może zażyczyć sobie umowy o pracę lub zaświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej za granicą, dokumentu poświadczającego wysokość dochodów, a nawet zeznania podatkowego odpowiadającego polskiemu PIT-owi czy wyciągu z konta. Nie bez znaczenia wówczas jest i raport kredytowy z kraju pochodzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ