Osoby, które nie mają wystarczających środków, by kupić samochód na własność, mogą z powodzeniem skorzystać z różnych form finansowego wsparcia. Do tych najpopularniejszych zalicza się kredyt celowy na pojazd mechaniczny oraz leasing samochodowy. Którą opcję wybrać? Co brać pod uwagę w ramach współpracy z bankami i firmami leasingowymi? Sprawdź szczegóły już teraz.

Leasing samochodowy dla firm i klientów indywidualnych

Dzisiaj bez przeszkód z leasingu mogą korzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Dzięki temu wynajem długoterminowy aut może służyć każdemu, kto potrzebuje auta, ale nie ma pieniędzy, by go kupić. Leasing zakłada umowę wynajmu, leasingobiorca nie staje się właścicielem pojazdu, ale może nim swobodnie dysponować. Co więcej, raty leasingowe w przypadku firm udaje się wrzucić w koszty prowadzonej działalności, można również odliczać koszty eksploatacyjne, w tym koszty zakupu paliwa.

Co więcej, na leasing decydują się osoby, które chcą zyskać pojazd mechaniczny szybko, przy minimum formalności, bo wniosek rozpatrywany jest nawet w 60 minut, a firmy leasingowe wymagają bardzo często do weryfikacji klienta jedynie danych z dowodu tożsamości.

Leasingowany samochód może być całkowicie nowy albo używany, a umowa z firmą leasingową może przebiegać na preferencyjnych zasadach i na wybrany przez klienta czas. Zazwyczaj jest to 2, 3 bądź 4 lata, po czym samochód zostaje oddany, ale można go również wykupić za symboliczną opłatą.

Leasing sprawdza się najlepiej w przypadku firm, które nie posiadają środków, by szybko rozbudować flotę aut, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Coraz częściej korzystają z niego również osoby prywatne, na przykład te, którym kolejny bank odmawia udzielenia zobowiązania na samochód.

Kredyt celowy na samochód

Potencjalni kredytobiorcy mogą zaciągać kredyt gotówkowy na dowolny cel, a uzyskane środki przeznaczyć na kupno auta, jednak znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem wydaje się wzięcie kredytu celowego na samochód. Ten udzielany jest na znacznie bardziej preferencyjnych warunkach.

Największą zaletą kredytu samochodowego jest to, że takie zobowiązanie mogą brać firmy, jak i klienci indywidualni. Co ważne, kredytobiorcy od razy stają się jedynym właścicielem pojazdu mechanicznego, a w razie problemów ze spłatą miesięcznych rat, mogą go na przykład sprzedać, by uregulować należności.

Wadą w przypadku firm mogą być mniejsze odliczenia kosztowe z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Pamiętajmy także, że kredyt samochodowy nie jest dostępny dla każdego, a banki obowiązkowo weryfikują wypłacalność potencjalnego klienta. W tym celu żądają zaświadczeń o zarobkach, analizują wpływy na konto czy generują raport BIK, w którym odnotowana jest historia kredytowa kredytobiorcy. Jeśli ta jest negatywna, posiada on długi albo w przeszłości nie regulował innych zobowiązań w wyznaczonym terminie, raczej nie ma szans na współpracę z instytucją bankową. Cały proces ubiegania się o kredyt samochodowy może być też dłuższy, aniżeli w przypadku leasingu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ