Kupujesz mieszkanie, do którego przysługuje prawo własności? W takim razie sprawa jest prosta – możesz czuć się jak pełnoprawny właściciel i zarządzać nieruchomością w dowolny sposób, oczywiście zgodny z zasadami współżycia społecznego i bez naruszania praw innych mieszkańców. Sytuacja staje się niejasna, gdy kupujesz mieszkanie spółdzielcze. Czy jako nowy właściciel masz do niego pełne prawo?

Na czym polega spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Na pierwszy rzut oka mieszkanie spółdzielcze niewiele różni się do własnościowego – możesz z niego korzystać jak właściciel oraz rozporządzać nim wedle uznania. Mieszkanie możesz wynająć albo odstąpić innej osobie do bezpłatnego zamieszkania, a spółdzielni nic do tego. Co bardzo ważne, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zbywalne, tj. możesz je zapisać w testamencie, oddać w darowiźnie, sprzedać, a nawet wykorzystać jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego.

Niemniej, prawowitym właścicielem mieszkania oraz udziałów w gruncie jest spółdzielnia, dlatego musisz uwzględnić jej zdanie w podejmowaniu decyzji w sprawie lokalu. Może się również zdarzyć, że na mieszkanie zostanie ustanowiona hipoteka na poczet długów zaciągniętych przez spółdzielnię.

Przekształcenie mieszkania spółdzielczego na własnościowego

pexels-photo-245208Członek spółdzielni może wykupić mieszkanie i na jego wniosek spółdzielnia ma obowiązek przenieść prawo własności, jednak procedura może potrwać nawet pół roku. Eksperci zwracają uwagę, że przekształcenie własności jest mało korzystne dla osoby będącej członkiem spółdzielni i dysponującej spółdzielczym prawem własności z uwagi na konieczność ponoszenia kosztów sądowych i notarialnych. Ponadto może okazać się, że spółdzielnia nie spłaciła jeszcze zobowiązania związanego z budową nieruchomości i w tej sytuacji właściciel musi spłacić część kredytu wraz z odsetkami.

Niemniej, przekształcenie mieszkania spółdzielczego na własnościowe może być konieczne wówczas, gdy właściciel zechce prowadzić w nim firmę, a spółdzielnia nie wyrazi na to zgody. Po uzyskaniu prawa własności właściciel może dowolnie rozporządzać swoim mieszkaniem, a także zaadaptować je na cele komercyjne. Ponadto akt własności chroni właściciela na wypadek upadłości spółdzielni lub egzekucji sądowej z powodu niespłaconych kredytów przez spółdzielnię.

O czym pamiętać przy zakupie mieszkania spółdzielczego?

Na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku każda osoba dysponująca prawem lokatorskim lub własnościowym do lokalu spółdzielczego staje się automatycznie członkiem spółdzielni. Do tej pory członkostwo przysługiwało jedynie osobom, które złożyły deklarację przystąpienia do spółdzielni oraz uiszczały opłaty wpisowe i udziałowe. Tym samym prezesi spółdzielni stracili prawo do wszczyna procedury egzekucyjnej wobec osób, które zalegają z opłatami na rzecz spółdzielni. Ponadto dzięki nowelizacji przepisów spółdzielnia nie może już decydować o wygaśnięciu prawa lokatorskiego do mieszkania spółdzielczego – teraz ta decyzja leży w gestii sądu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ