W latach 2008-2013 Hiszpanię dotknął potężny kryzys, w wyniku którego ucierpiały najbardziej dochodowe gałęzie gospodarki, tj. budownictwo, przemysł, turystyka i rolnictwo. Pracę straciło setki tysięcy Hiszpanów, ale fatalna sytuacja dotknęła również cudzoziemców. Z powodu hiszpańskiego kryzysu blisko połowa mieszkających tam Polaków wróciła do kraju. Od 2016 roku gospodarka Hiszpanii powoli podnosi się z kolan – odżyła turystyka, a w sektorze przemysłowym i budownictwie powstało kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Walka z bezrobociem jest w rękach prywatnych przedsiębiorców, którzy zatrudniają ponad 6 razy więcej osób niż przedsiębiorstwa państwowe. Niestety, w Hiszpanii dominują mikro i małe firmy, dla których pracują 1-2 osoby (przynajmniej legalnie). Czy w tej sytuacji warto odwiedzić Hiszpanię w celach innych niż turystyczne? Czy praca w Hiszpanii może się opłacać?

Praca w Hiszpanii? Nie, dziękuję

pexels-photo-597930Dlaczego lepiej odpuścić sobie Hiszpanię jako kraj docelowy emigracji zarobkowej? Przede wszystkim zwróć uwagę na pensję minimalną ustanowioną przez rząd. Od wielu lat należy do najniższych w zachodniej Europie i nie przekracza średniej europejskiej.  W roku 2017 wynosiła 826 euro, podczas gdy Niemcy gwarantowały wynagrodzenie w wysokości 1498 euro, Holandia – 1552 euro, a Irlandia 1563 euro. W 2017 roku pensja minimalna w Hiszpanii była zaledwie o 1647 zł wyższa niż w Polsce, dlatego wniosek nasuwa się sam – nie warto wyjeżdżać, a przynajmniej nie w celach zarobkowych.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym na niekorzyść hiszpańskich pracodawców jest fakt, że bardzo często wymagają znajomości języka hiszpańskiego, nawet w przypadku pracy fizycznej. Praca w Hiszpanii stoi pod znakiem zapytania również ze względu na wysokie bezrobocie. Zatrudnienie można znaleźć głównie w wysokim sezonie w branży HoReCa, czyli w usługach hotelarskich i gastronomicznych. Jeśli chodzi o pozostałe oferty, to nie ma w czym wybierać – oprócz pracy fizycznej przy zbiorach owoców i warzyw oraz w budownictwie, Polacy mogą szukać zatrudnienia jako opiekunowie/opiekunki osób starszych oraz programiści.

Praca: Hiszpania. Dlaczego warto wyjechać?

Oczywiście również praca w Hiszpanii ma swoje dobre strony. Nawet jeśli nie możesz liczyć na ciekawe oferty ani wysokie zarobki, z pewnością warto wziąć pod uwagę wartość dodaną. Do Hiszpanii wyjeżdżają głównie młodzi ludzie, którzy chcą połączyć wakacje z pracą i przy okazji podszkolić język hiszpański. Nie bez znaczenia jest znakomita pogoda, jedna z najlepszych w Europie. W dodatku praca w Hiszpanii gwarantuje zachwycające widoki, mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania i wspaniałe zabytki architektoniczne, jak chociażby Alhambra, Bazylika Sagrada Familia, Teatr Rzymski w Meridzie czy zamek Alkazar w Segowii. Ponadto Hiszpania słynie z najpiękniejszych plaż na świecie i… zjawiskowych kobiet. Ale czy te zalety rekompensują niepewny rynek pracy? Zdecyduj sam!

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ