Kredyty konsolidacyjne nie są tak popularne jak gotówkowe czy hipoteczne, jednak oferta banków jest na tyle szeroka, że pozwala wybrać produkt na miarę oczekiwań każdego klienta. Oprócz podstawowej zalety takiego kredytu – spłaty wielu różnych zobowiązań, niektóre banki oferują inne korzyści. Możesz wybrać ofertę z możliwością wakacji kredytowych, kredyt z dodatkowymi środkami na dowolny cel, a nawet kredyt bez prowizji. Niemniej, najważniejsze są niskie raty, dlatego większość klientów wybierze po prostu najtańszy kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

pexels-photoKredyt konsolidacyjny to szczególny rodzaj produktu bankowego, przeznaczony dla dłużników. Pod pojęciem „dłużnicy” należy rozumieć osoby, które są w trakcie spłacania wierzyciela – banku, SKOK-u lub firm pożyczkowych. Konsolidacja polega na zamianie kilku różnych zobowiązań w jeden produkt, ustaleniu pojedynczej raty i ustanowieniu nowego okresu kredytowania. Krótko mówiąc, dłużnik zostaje z jednym kredytem i może zapomnieć o pozostałych wierzycielach.

Niestety, bank nie uratuje w ten sposób dłużników o złej historii kredytowej czy z wszczętym postępowaniem egzekucyjnym. De facto, to właśnie osoby mające problem ze spłatą długów najbardziej potrzebują kredytu konsolidacyjnego. Jeśli straciłeś pracę, a komornik „wynosi” Twój dobytek – nie masz czego szukać nawet w banku stosującym najbardziej liberalne wymogi kredytowe.

Najtańszy kredyt konsolidacyjny – po czym go rozpoznasz?

Podobnie jak przy zaciąganiu innych kredytów i pożyczek, podstawowym kryterium wyboru kredytu konsolidacyjnego powinna być najniższa rata. Musisz jednak wiedzieć, że oprócz części kapitałowej i odsetkowej, w skład raty może wchodzić prowizja (jeśli nie została pobrana na początku) oraz koszty ubezpieczenia. Pamiętaj, by nie porównywać wyłącznie oprocentowania kredytu, gdyż marża nie zawiera opłat dodatkowych. Pełny obraz kosztów uzyskasz dopiero dzięki RRSO, czyli wskaźnika uwzględniającego także prowizję i ubezpieczenie. Zwróć też uwagę na wysokość opłaty przygotowawczej – ta kwota również ma wpływ na łączną wartość zobowiązania.

Jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?

Porównywarka kredytów konsolidacyjnych to narzędzie, dzięki któremu nie pogubisz się wśród ofert kilkunastu różnych banków i łatwo znajdziesz najtańszą opcję. Najpierw ustalasz parametry swojego kredytu:  kwotę potrzebną do uregulowania dotychczasowych zobowiązań, okres kredytowania i ewentualnie rodzaj rat (stałe czy malejące). Następnie narzędzie obliczy ratę i koszt kredytu dla wszystkich banków uwzględnionych w rankingu. Dostępne oferty będą uszeregowane według wysokości raty, zatem najtańszy kredyt konsolidacyjny znajdziesz na pierwszej pozycji. Weź jednak pod uwagę, że nie z każdej oferty będziesz mógł skorzystać ze względu na ograniczenie przedmiotu konsolidacji.  Przykładowo, bank A nie umożliwia spłaty chwilówek, z kolei bank B nie pożyczy Ci pieniędzy na spłatę kredytu samochodowego czy hipotecznego, a bank C nie konsoliduje kart kredytowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ