Założenie własnej działalności gospodarczej daje dużą swobodę zarobkową, rozwój i możliwości wykorzystania swojej inicjatywy. To naturalnie tylko niektóre z atutów, które zauważają osoby podejmujące to wyzwanie. Blokadą dla sporej części tych, którzy chętnie zrezygnowaliby z pracy zależnej, lub tych, którzy mają dosyć bezowocnego poszukiwania etatu, jest brak pieniędzy na uruchomienie firmy. Z pomocą może przyjść dotacja z urzędu pracy na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Podpowiemy, kto może się o nią starać i jakie warunki należy spełnić.

Tylko dla bezrobotnych

Wspominana dotacja na otwarcie działalności dedykowana jest osobom zarejestrowanym w Urzędach Pracy i posiadających status bezrobotnego. Co istotne, otrzymane pieniądze są bezzwrotne, nie mniej trzeba spełnić określone warunki, by po nie sięgnąć.

Oprócz bycia zarejestrowanym bezrobotnym należy złożyć stosowny wniosek w urzędzie o przyznanie środków. Czas rozpatrzenia wniosku wynosi do trzech miesięcy, nie mniej w wielu przypadkach skracany jest on do miesiąca.

Kto nie dostanie

Pozytywnej odpowiedzi nie otrzymają jednak studenci dzienni, a także osoby, które w przeciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku posiadały już działalność gospodarczą, a także ci bezrobotni, którzy w ostatnim roku odmówili przyjęcia propozycji pracy lub nie odbyli szkolenia, na które kierował ich urząd. Poza tym, wnioskodawca nie może być osobą karaną za przestępstwa dotyczące obrotowi gospodarczemu – tutaj za granicę przyjmuje się dwa lata wstecz od momentu złożenia wniosku.

Ważne informacje

Bardzo ważnym dokumentem, który powinien towarzyszyć wnioskowi jest przemyślany biznesplan. Można się spotkać z wnioskami, które same w sobie pozostawiają miejsce na nakreślenie swojego pomysłu, nie mniej profesjonalniej prezentuje się osobno przygotowany.

Urzędy Pracy nie wymagają wkładu własnego, ale jeśli istnieje taka możliwość, wnioskodawca może wykazać takowy – to zawsze działa na korzyść. Co istotne, nie zawsze musi to być określona kwota, ale z powodzeniem jako wkład własny można wykazać sprzęt tj. komputer.

Kwota dotacji oscyluje pomiędzy 18 tys. a 27 tys. złotych. Ważne jest to, że przyznane środki należy uruchomić i zainwestować w przeciągu 30 dni od otrzymania.

Do przyznania dotacji konieczne jest posiadanie poręczyciela. Co prawda, dotacja jest bezzwrotna, ale w przypadku złamania zapisów jej umowy, przedsiębiorca będzie zobligowany do jej zwrotu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW co zainwestować pieniądze?
Następny artykułW co inwestować małe kwoty?
Redakcja lepszalokata.pl

Finansami interesuje się od 6 lat, w tym czasie dowiedziałem się mnóstwa ciekawych rzeczy, którymi dzielę się na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ