W dobie Internetu znalezienie etatu w Niemczech, Holandii czy Irlandii nie wymaga ani znajomości, ani wyjątkowej operatywności. Musisz jednak zdać sobie sprawę, że niemal każde tego typu ogłoszenie zamieszcza agencja pośrednictwa pracy za granicą. Dlatego zanim wyślesz swoje CV, warto zorientować się, jak działa i na czym zarabia pośrednik.

Biuro pośrednictwa pracy – korzyści dla obcojęzycznego pracodawcy

Trzeba przyznać, że agencje pośrednictwa pracy za granicą są potrzebne. Gdyby nie pośrednicy, zagraniczny pracodawca miałby spore trudności w dotarciu do polskiego pracownika. Bariera językowa, zerowe rozeznanie w polskich realiach, nieznajomość portali ogłoszeniowych, czy wreszcie brak czasu – to wszystko przesądza o zasadności funkcjonowania agencji pośrednictwa pracy. Po wynajęciu pośrednika zagraniczny pracodawca może mieć pewność, że wkrótce jego zakład pracy zasili zespół odpowiednich (i co ważne: tanich!) pracowników, którzy będą spełniać jego wymagania.

Czy warto korzystać z usług agencji pośrednictwa pracy za granicą?

Jednak biuro pośrednictwa pracy za granicą oferuje również wiele korzyści dla samego pracownika. Przede wszystkim zajmuje się sprawami formalnymi związanymi z zatrudnieniem, które dla przeciętnego Kowalskiego są skomplikowane i niezrozumiałe. Kontakt z pracodawcą poprzez agencję jest znacznie skuteczniejszy – w końcu pośrednik zarabia dzięki zatrudnieniu pracownika, toteż zależy mu na prawidłowym sfinalizowaniu umowy o pracę. W dodatku dzięki agencji pracownik może czuć się bezpieczniej. Uczciwe biuro pośrednictwa pracy za granicą nigdy nie zostawi pracownika w potrzebie, pomoże w razie nieporozumień z pracodawcą i w razie konieczności zorganizuje szybki powrót do Polski. Korzystanie z usług agencji jest również bardzo wygodne, gdyż pośrednik zajmie się dojazdem pracownika na miejsce, zakwaterowaniem, tłumaczeniem dokumentów czy pomoże w załatwianiu spraw urzędowych za granicą.

Ile kosztują usługi agencji pośrednictwa pracy?

pexels-photoAgencja pośrednictwa pracy za granicą to nie organizacja non-profit i musi zarabiać. Jednak nieprawdą jest, że pracownik musi pokryć z własnej kieszeni działalność biura. Pośrednik może jedynie domagać się zwrotu faktycznie poniesionych kosztów, np. związanych z badaniami lekarskimi, transportem czy wizą pracowniczą. Z usług agencji korzystają zagraniczne firmy i to właśnie pracodawca ponosi wszelkie koszty zatrudnienia pracownika. Niestety, wynagrodzenie agencji może  stanowić nawet 20% pensji pracownika.  Z tego powodu pracodawca może zaproponować niższe wynagrodzenie niż firma z tej samej branży, która przyjmuje pracowników bezpośrednio. Warto jednak wiedzieć, że pracownik ma zagwarantowaną płacę minimalną obowiązującą w danym kraju. Ponadto praca przez agencję u jednego pracodawcy może trwać najwyżej półtora roku – po tym czasie pracodawca może zatrudnić pracownika bezpośrednio w swoim zakładzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ