W ofercie wielu banków znajdziemy kredyt konsolidacyjny. Czym jest? Jak go można otrzymać? Kto może na niego liczyć i kiedy w ogóle warto na niego postawić? Podpowiadamy!
Kredyt konsolidacyjny – co to?
Czym jest kredyt konsolidacyjny? Jest to zobowiązanie celowe, które służyć ma spłaceniu wcześniej zaciągniętych kredytów bankowych. Kredyty konsolidacyjne pozwalają na połączenie wielu zadłużeń w jedno. Niezależnie od tego, czy wzięło się kredyt ratalny, gotówkowy, samochodowy, hipoteczny, czy może ma się wykorzystany debet na koncie, czy limit na karcie kredytowej. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, można połączyć je wszystkie w jedno zobowiązanie. W ten sposób płaci się jedną – zwykle niższą ratę. To sprawia, że znacznie łatwiejsza staje się spłata. Ma się tylko jeden dług, który spłaca się w jednym terminie – często najbardziej dogodnym z uwagi np. na wpływ wynagrodzenia.
W związku z tym, że kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, środki przyznane w jego ramach, muszą być przeznaczone na spłatę dotychczas zaciągniętych zobowiązań. W praktyce jednak trudno o to, by tego nie dopełnić, bowiem to nie kredytobiorca dostaje środki finansowe na pokrycie swoich długów, a wierzyciele. Tak więc dzięki wzięciu kredytu konsolidacyjnego, możliwe jest spłacenie wszystkich dotychczas pożyczonych pieniędzy i pozostanie z tylko jednym zobowiązaniem. Dzięki temu znacznie łatwiej jest mieć płynność finansową.
Jak otrzymać kredyt gotówkowy konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to produkt skierowany przede wszystkim do osób fizycznych. Takich, które mają trudności w spłacie dotychczas zaciągniętych zobowiązań.
Kredyt gotówkowy konsolidacyjny znajduje się w ofercie wielu banków – zobacz na Direct.Money.pl, dlatego przed podjęciem decyzji należy porównać propozycje. Nie ma sensu wybieranie pierwszej lepszej usługi, bowiem można na tym stracić. Z pozoru bowiem oferty banków są takie same, ale wczytując się w warunki, można przekonać się, że są różnice. Najczęściej dość subtelne, ale przy kredytach bankowych, często liczy się nawet jedno oczko procentowe prowizji. Wszystko to wpływa na ostateczną wysokość zobowiązania. Czasem może się okazać, że niekoniecznie dobrą decyzją było skorzystanie z danej oferty, a czasami po prostu złudne może być w ogóle zaciąganie kredyt konsolidacyjnego jako takiego.
Aby otrzymać kredyt gotówkowy konsolidacyjny, należy złożyć w banku wniosek. Oczywiście można zrobić to w placówce banku, który został wybrany z uwagi na to, że ma najkorzystniejszą ofertę. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny online. Wniosek wypełnia się na specjalnie w tym celu stworzonej stronie i wysyła się, by analitycy bankowi sprawdzili, jakie są szanse otrzymania tego typu wsparcia finansowego.
Kto może zdecydować się na konsolidację kredytów?
Owszem, kredyt konsolidacyjny jest skierowany do zadłużonych osób. Nie oznacza to jednak, że otrzyma go każdy. Pracownicy banku sprawdzają wniosek, ale to nie wszystko. Bardzo często muszą wystąpić do kredytobiorcy z prośbą o przedstawienie dokumentów. Zarówno tych, które potwierdzą tożsamość, jak i tych, które pozwolą na wyliczenie zdolności kredytowej i poznanie historii kredytowej dłużnika. Nawet w przypadku kredytu konsolidacyjnego bank musi mieć pewność, że klient jest wypłacalny i będzie terminowo spłacał zobowiązanie. Nie ma co się oszukiwać – banki to nie organizacje charytatywne i na swojej działalności mają przede wszystkim zarabiać. Właśnie dlatego nie mogą pozwolić sobie na podjęcie złej decyzji kredytowej.
Oczywiście na kredycie konsolidacyjnym zyskują. Do każdej raty doliczają odsetki oraz koszty udzielenia kredytu. To właśnie zysk dla banku. Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu wielu zobowiązań w jedno w celu płacenia jednej, często znacznie niższej raty. Możliwe jest to dzięki zwiększeniu ich ilości, a więc wydłużeniu okresu kredytowania. No a im więcej rat, tym więcej odsetek.
Ważne jest więc dokładne policzenie, ile łącznie kosztować będzie zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Może się okazać, że nie jest to opłacalne, a więc konieczne. Zwłaszcza, jeśli możliwe jest płacenie wyższej raty.
Jeśli jednak w wyniku dotychczasowych zobowiązań utraciło się płynność finansową, wówczas kredyt konsolidacyjny – nawet jeśli sumarycznie będzie znacznie droższy niż koszty już zaciągniętych kredytów, to będzie bardziej opłacalny z uwagi na spokój. Takie uczucie mniejszego obciążenia zobowiązaniami finansowymi, a także odzyskanie kontroli oraz możliwość niejako “czystego startu”, bywa bardzo ważne. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu ma się możliwość regularnej, terminowej spłaty jednego kredytu, co jest znacznie prostsze i pozwala na lepsze zarządzanie domowym budżetem.