Lokata to to jeden z najlepszych sposobów na bezpieczne i zyskowne przechowywanie swoich oszczędności. Wiele banków ma w swojej ofercie atrakcyjne lokaty – jak wybrać najlepsze?

Jeśli szukasz dobrego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności, z pewnością rozważasz założenie lokaty. Warto także zwrócić uwagę na konta oszczędnościowe, natomiast w poniższym artykule dowiesz się więcej o wyborze najlepszej lokaty.

Ranking lokat bankowych – jak z niego korzystać?

W internecie można znaleźć dużo rankingów lokat bankowych (np. tutaj dostępny jest dobry ranking lokat). Prezentują one zazwyczaj kilka najlepszych ofert lokat dostępnych w bankach w danym momencie. Dobre rankingi są uporządkowane według oprocentowania – to w końcu najważniejsze kryterium wyboru dobrej lokaty. Warto jednak także zwrócić uwagę na inne elementy lokaty, a w szczególności:

  1. Czas trwania – długość na jaki założysz lokatę ma duże znaczenie. Jeśli założysz krótką lokatę, Twoje środki będą krótko „pracowały” i nominalny zysk z lokaty będzie niewielki. Natomiast jeśli założysz lokatę długoterminową (powyżej 6 miesięcy), w razie nagłej potrzeby gotówki, możesz utracić naliczone do tego momentu odsetki.
  2. Minimalna i maksymalna kwota. Wiele lokat, zwłaszcza promocyjnych ma dość istotne ograniczenia jeśli chodzi o wielkość kwoty, jaką można zainwestować. Najczęściej maksymalnie jest to 10 tys. PLN, ale bywa też i 100 tys. PLN. Wybierając najlepszą lokatę, pamiętaj o tym ograniczeniu.
  3. Konieczność założenia konta. Większość lokat o wysokim oprocentowaniu to lokaty promocyjne. Banki oferują je, licząc że pozyskają w ten sposób klienta, który skorzysta z ich innych usług. Dlatego najczęściej oczekują założenia także konta osobistego. Wydaje się, że to dodatkowy kłopot, ale może warto zmienić konto? Tak czy inaczej, zakładając lokatę, z kontem, warto przeanalizować jego warunki.
  4. Czy jesteś nowym klientem danego banku? Ze względu na fakt, że większość lokat o dobrym oprocentowaniu to promocje mające zwabić klienta, musisz pamiętać o jeszcze jednym ograniczeniu. Wiele banków oferuje swoje najlepsze produkty tylko nowym klientom. Warto za każdym razem sprawdzić, czy „złapiesz” się na daną promocję.

Kierując się powyższymi wskazówkami, z pewności w rankingu znajdziesz ofertę, która najlepiej pasuje do Twojej sytuacji. W szczególności sprawdź za każdym razem, czy spełniasz warunki promocyjnego oprocentowania, czy kwota mieści się w oferowanym przedziale i czy długość lokaty dobrze pasuje do Twoich potrzeb.

Jak obliczyć zysk z lokaty?

Przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty warto wiedzieć, ile na tym zarobisz. Jeśli chcesz obliczyć zysk z lokaty – pomoże Ci ten kalkulator. Możesz także spróbować obliczyć zysk z lokaty samodzielnie.

Po pierwsze musisz znać kwotę lokaty. To jest akurat proste – w końcu przecież wiesz ile możesz na nią przeznaczyć.

Po drugie – czas trwania i oprocentowanie. Standardowo, oprocentowanie lokat podawane jest w skali roku. Musisz je przeliczyć na odpowiedni okres. W tym celu pomnóż oprocentowanie nominalne przez wartość liczby dni trwania lokaty i podziel przez 365. Na koniec zostaje, jeszcze jedna, niezbyt przyjemna kwestia. Oprocentowanie nominalne podlega podatkowi Belki – 19%. Żeby go odliczyć pomnóż swoje uzyskane w poprzednim kroku oprocentowanie przez 0,81.

Na koniec pozostaje tylko pomnożenie kwoty lokaty i wartości oprocentowania uzyskanego w kroku drugim i uzyskujesz zysk z lokaty.

Współpraca – www.wktorymbanku.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ