Obecnie sporo ludzi staje przed odpowiedzią na pytanie czy jest obowiązek umieszczania BDO na fakturze. Na początku wyjaśnijmy sobie co oznacza skrót BDO. Jest to skrót od Bazy Danych o Odpadach. Numer BDO powinni posiadać wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają styczność z jakimikolwiek odpadami. Taki numer jest indywidualny dla każdego z osobna oraz pozostaje takim, nawet po zakończeniu prowadzenia danej działalności przez wybrany podmiot.

Skoro już wiemy co to jest BDO oraz kto powinien posiadać taki numer, możemy zacząć rozważania czy występuje obowiązek BDO na fakturze. Jeżeli chodzi o ustawę dotyczącą odpadów, to możemy spotkać tam zapis, że numer BDO powinien być umieszczony na dokumentach związanych z prowadzoną działalnością. Jednak zapis jest bardzo ogólny i nie jest tam napisane wprost, że chodzi o fakturę, która oczywiście wchodzi w skład dokumentów związanych z działalnością. Jeżeli podejdziemy do sprawy faktury od drugiej strony i sprawdzimy co mówi nam ustawa dotycząca faktur VAT, to możemy zauważyć, że również nie jest nic wspomniane wprost o obowiązku posiadania numeru BDO na fakturze.

Czyli obowiązek BDO na fakturze w końcu jest czy nie?

Analizując dogłębnie ustawę dotyczącą faktur VAT możemy zaznajomić się ze stwierdzeniem, które opisuje nam co dana faktura „powinna” zawierać a nie „musi”. Słowo „powinna” w tym zdaniu jest kluczowe. Mówi nam o tym, że wymieniona lista obowiązkowych danych na fakturze nie jest w pełni zamknięta i numer BDO również może, a nawet powinien się na niej znajdować. Do tej pory często wymagane było wpisywanie na fakturze również innych danych, niż tylko te wymienione w ustawie, dlatego możemy sądzić, że tak samo jest w przypadku numeru BDO.

Na sam koniec warto wiedzieć, że nieumieszczenie numeru BDO na fakturze w przypadku, gdy jest on wymagany, a więc gdy prowadzimy działalność związaną z jakimikolwiek odpadami, może nas spotkać kara grzywny od 5 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych. W ogólnym rozrachunku nie warto bagatelizować numeru BDO i warto go umieszczać na fakturze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ