Ceny transferowe to zagadnienie, które budzi dość wiele kontrowersji. Dlaczego? Na początek zadajmy jednak sobie w ogóle pytanie, czy na pewno wiemy, czym w zasadzie są ceny transferowe i dlaczego temat ten ma w sobie jakiekolwiek niejasności…

Ceny transferowe – podstawowe informacje

Czym więc są takie ceny? Otóż inaczej oznaczane są one jako ceny transakcyjne . Według definicji są to ceny stosowane w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, szczególnie w spółkach czy też firmach o różnych filiach.

Przykładowo firma A w Polsce sprowadza ze swojej filii B w Szanghaju jakiś produkt. Cena w filii B to 50 zł zaś docelowo w firmie A ma być ona sprzedawana za 100 zł. Firmy zaś wówczas określają między sobą ceny transakcyjne.

Dylematy z cenami transferowymi

W czym zatem tkwi problem? Otóż choć zasada cen transferowych wydaje się dość logiczna i zrozumiała, to jednak często jest ona wykorzystywana przez naprawdę wiele firm. W ten bowiem sposób można znacznie manipulować pieniędzmi i unikać płacenia podatków. Jeśli bowiem przykładowo opodatkowanie w kraju B wynosi 10% a w kraju A 20%, to przy cenie transakcyjnej 60 zł zysk jest mniejszy niż jeśli cena transferowa jest wyższa.

Jak zatem można na tym oszukiwać? Otóż definicja cen transferowych jest w gruncie rzeczy bardzo labilna i trudno jest dokładnie określić, co jest jeszcze legalne, co zaś nie. Zatem niektóre firmy wykorzystują ceny transferowe np. do prania brudnych pieniędzy.

Ceny transferowe – jak uważać?

Czy to jednak oznacza, że Urząd Skarbowy zupełnie nie kontroluje sprawy cen transferowych? Nie do końca. Otóż bowiem transakcje pomiędzy firmami są w gruncie rzeczy dokładnie sprawdzane szczególnie pod kątem rozsądnej marży, zysku transakcyjnego i kwoty opodatkowanej. Warto zatem stosować się do ogólnych zasad cen transferowych i do ich wyznaczania, żeby nieciekawie nie podpaść.

Na koniec warto jeszcze podkreślić,że w razie kontroli mamy jedynie 7 dni na przedstawienie wszystkich deklaracji podatkowych z cen transferowych. W innym przypadku, nawet jeśli podatki od cen transferowych były płacone regularnie i w porządku, Urząd ma prawo nałożyć sankcje za przekroczenie terminu. Oczywiście w przypadku wykrycia nieprawidłowości w zakresie cen transferowych, sankcje są znaczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ