Masowa produkcja jest szybka, tania i wydajna, dlatego popularne niegdyś prace chałupnicze przestają się opłacać. Jeszcze 20-30 lat temu, chętnie zatrudniano „chałupników”, ale wówczas import z Chin nie stanowił podstawy handlu i nie było masowej produkcji na tak wysoką skalę. Kobiety szyły rękawice i fartuszki, a mężczyźni produkowali foliowe opakowania na domowej zgrzewarce. Do popularnych prac chałupniczych w latach 90. ubiegłego wieku należało również skręcanie długopisów, tworzenie albumów fotograficznych oraz sklejanie galanterii. Ale czy dziś praca w domu to dobry sposób na zarobek?
Dlaczego tak łatwo dajemy się nabrać na nieistniejące prace chałupnicze?
Zastanówmy się, kto szuka pracy chałupniczej. Zwykle są to osoby „uziemione” w domu – niepełnosprawni, kobiety wychowują małe dzieci, osoby z małych miejscowości, seniorzy oraz renciści, którzy nie mają szans na dorobienie w żadnym zakładzie pracy. Nietrudno się domyślić, że dodatkowego zarobku potrzebują osoby w trudnej sytuacji finansowej, chcące załatać domowy budżet.
Tymczasem praca chałupnicza pozwala zarobić w wygodny sposób, bez ponoszenia kosztów, bez trudów związanych z dojazdami czy bez stresu. Co więcej, osoby oferujące pracę w domu często obiecują w ogłoszeniach bardzo atrakcyjne kwoty – przykładowo na długopisach można zarobić (przynajmniej w teorii) nawet 3-5 tys. złotych! Praca lekka, łatwa, w zaciszu własnego domu, a w dodatku dobrze płatna – czego chcieć więcej?
Prace chałupnicze – uczciwe oferty. Jak je rozpoznać?
Owszem, czasami można znaleźć sensowną pracę w domu, która zapewnia dodatkowy dochód rzędu 500-1000 zł. Jednak znacznie więcej jest ofert skrajnie nieuczciwych, przez które możesz stracić nie tylko czas, ale również pieniądze. Czego należy unikać? Żadna prawdziwa praca chałupnicza nie będzie wymagać od Ciebie opłat. Jeśli pracodawca żąda kaucji za pierwszą partię towaru, rzekomo w ramach zabezpieczenia przed kradzieżą, z pewnością zerwie z Tobą kontakt tuż po dokonaniu przelewu na konto „firmy”. Nie daj sobie wmówić, że pracodawca potrzebuje pieniędzy na znaczki, koperty, wysłanie paczki czy inne „opłaty manipulacyjne”.
Żadna uczciwa praca chałupnicza nie będzie również wymagać klikania w linki, które otrzymasz w wiadomości zwrotnej na wysłane zgłoszenie. Rzekomo odnośnik ma zawierać dalsze instrukcje w sprawie pracy, jednak bardzo często w ten sposób można nieświadomie zainstalować złośliwe oprogramowanie na swoim komputerze. Wirus posłuży hakerowi do kradzieży danych, np. loginu i hasła do Twojego konta internetowego.
Jak zatem znaleźć uczciwe prace chałupnicze? Najlepiej popytać w kwiaciarniach, sklepach z rękodziełem czy zakładach pracy – być może ktoś potrzebuje pracownika zdalnego do drobnych prac manualnych? Jeśli interesuje Cię praca przez Internet, podejmuj współpracę tylko z osobami lub firmami, których wiarygodność możesz zweryfikować, np. poprzez opinie internautów, rejestry CEIDG i KRS oraz portale społecznościowe.