Co wspólnego ze sobą mają Holandia, NASA i YouTube? Każdy programista wie, że Holandia to ojczyzna Guido van Rossuma – twórcy języka programistycznego Python. Z kolei Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej używa pythonowych aplikacji podczas startu wahadłowców. W języku Python powstał również najsłynniejszy internetowy zbiór klipsów filmowych –  YouTube. Pod względem zastosowań Python to bardzo uniwersalny kod, przeznaczony do tworzenia aplikacji instalowanych na komputerze, gier, aplikacji sieciowych, skryptów naukowych oraz stron internetowych. W rankingach najbardziej opłacalnych języków Python zajmuje wysokie miejsce, tuż za językiem Java i Objective-C. Popularność „węża” przekłada się na finansowe powodzenie osób kodujących w tym języku. Sprawdź, na jakie pieniądze może liczyć programista Python – zarobki w Polsce prezentują się całkiem dobrze, choć daleko im do amerykańskich stawek.

Ile zarabia programista Python w Polsce?

Średnie wynagrodzenie dla programisty Pythona kształtuje się na poziomie 6828 zł brutto. Jak wiadomo średnie nijak mają się do rzeczywistych zarobków, gdyż połowa programistów zarabia między 4942 zł brutto a 9445 zł brutto. Wśród osób pracujących na tym stanowisku 1/4 otrzymuje więcej niż 9445 zł i tyle samo osób musi zadowolić się pensją poniżej 4942 zł. Niestety, nawet maksymalne stawki w Polsce nie dorównują amerykańskiej pensji, jaką otrzymuje programista Python – zarobki w Nowym Jorku kształtują się na poziomie 29,6 tys. złotych miesięcznie, niewiele więcej zarabiają programiści Javy (30 tys. zł).

W tej branży największy wpływ na zarobki ma wielkość i rodzaj firmy – zdecydowanie najlepszym pracodawcą jest firma IT tworząca oprogramowanie na potrzeby sektora finansowego. Duże znaczenie ma również region, w którym pracuje programista, a także jego staż pracy. Doświadczenie to kolejny czynnik mający zasadniczy wpływ na to, ile zarabia programista pyton – zarobki początkującego raczej nie przekraczają 2000 zł.

Praca dla programisty Python – jak zostać zawodowcem?

To, że potrafisz posługiwać się językiem Python, bynajmniej nie zagwarantuje Ci pracy w zawodzie programisty. Duże firmy IT i korporacje wymagają wykształcenia wyższego informatycznego, z kolei mniejsze nie mogą sobie pozwolić na czasochłonne szkolenie kandydata, dlatego biorą pod uwagę głównie doświadczenie. Aby zyskać lepszą pozycję w branży możesz rozesłać do lokalnych firm zapytanie z prośbą o przyjęcie na bezpłatne praktyki, a zarabiać w tym czasie na zleceniach pozyskanych zdalnie. Musisz najpierw zbudować swoje portfolio i CV, by udokumentować swoje doświadczenie w tworzeniu projektów w języku Python. Choć programista nie musi być duszą towarzystwa, przydadzą się również podstawowe umiejętności interpersonalne, które ułatwią Ci komunikację z klientem i współpracę w zespole programistów. Z pewnością Twoje szanse na zarobki programisty Pythona wzrosną, jeśli jesteś osobą kreatywną, potrafisz analizować problemy i rozwiązywać je, nie boisz się wyzwań i chętnie uczysz się nowych rzeczy.

[Głosów:6    Średnia:1.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ