Sezonowa praca za granicą kojarzy się Polakom głównie z pracą w sadach i szklarniach, choć w tej kategorii zawierają się także oferty pracy w branży hotelarsko-gastronomicznej. Polacy wolą jednak wyjeżdżać na zbiory owoców i warzyw, gdzie znajomość języka nie jest konieczna, a wynagrodzenie jest często wyższe niż w hotelu czy restauracji. Podstawowym warunkiem jest sprawność fizyczna, nie ma ograniczeń co do wieku, płci czy wykształcenia. Pracodawca nie będzie wymagał miłej aparycji ani umiejętności interpersonalnych. Jeśli również Ciebie kusi praca sezonowa za granicą, mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Sezonowa praca w Niemczech

gardener-worker-gardening-machinery-162564W internetowym serwisie z ogłoszeniami pracy sezonowej najwięcej ofert pochodzi od niemieckich pracodawców. Wśród nich sporo propozycji dotyczy pracy przy kwiatach, która polega na sadzeniu sadzonek, ścinaniu pędów oraz pakowaniu roślin. Stawki są podobne i z reguły możesz dostać od 8,80 do 9,85 euro brutto za godzinę. To dobra praca dla osób początkujących, gdyż pracodawcy nie wymagają znajomości języka ani doświadczenia. Niemniej, sezonowa praca w Niemczech to przede wszystkim zbiory warzyw i owoców. Na truskawkach można zarobić 8-9,20 euro brutto za godzinę, na większe wynagrodzenie mogą liczyć zbieracze brukselki (10 euro), papryki (9,80 euro), winogron (9,50 euro). Polacy często wyjeżdżają także do pracy przy zbiorach jabłek (9,20 euro) oraz pieczarek (8,90 euro).

Sezonowa praca w Holandii

Oprócz Niemiec ulubionym krajem polskich pracowników sezonowych jest Holandia – pracodawcy są uprzejmi, zatrudnienie odbywa się w pełni legalnie, można porozumieć się po angielsku, a stawki są przyzwoite. Na pracy sezonowej  przy kwiatach można zarobić od 9,20 do 9,60 euro brutto za godzinę. Bardzo często pojawiają się oferty pracy przy zbiorach truskawek – tu stawka wynosi 9,43 do 9,59 euro. Podobne pensje obowiązują przy porzeczkach, czereśniach i malinach, stawki przy zbiorach papryki i pomidorów zaczynają się od 9,59 euro. Najmniej zarobisz na pieczarkach (9,04 euro), choć i tak pensje są wyższe niż w Niemczech.

Dobrze płatna sezonowa praca za granicą – Norwegia

W ostatnich latach polscy pracownicy szturmem podbijają kraje skandynawskie – pensje w Norwegii i Szwecji są wyższe niż u naszych sąsiadów zza Odry, wartością dodaną są fantastyczne krajobrazy i wygoda życia. Niestety, w Norwegii sezonowa praca to zwykle praca na akord, co w przypadku zbiorów oznacza rozliczanie pracownika na podstawie zebranych kilogramów.

Nieliczni pracodawcy podają stawki godzinowe i te prezentują się nader zachęcająco. Pensja przy zbieraniu jabłek w Norwegii wynosi 125-145 NOK brutto za godzinę, przy zbiorach pomidorów można zarobić 136 NOK za godzinę. Sporo zarobi również pomocnik w gospodarstwie rolniczym (145 NOK/h), natomiast praca przy pakowaniu łososia zapewnia stawkę aż 160 NOK za godzinę. Wystarczy sprawdzić aktualny kurs korony norweskiej w stosunku do euro i złotego, by wiedzieć, że to właśnie w Norwegii czeka najlepiej płatna sezonowa praca za granicą.

[Głosów:8    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ