O podatków nie ma ucieczki. Przyzwyczailiśmy się do nich tak bardzo, że praktycznie na co dzień nie zauważamy tej „skromnej” daniny trafiającej do budżetu państwa. Opodatkowane jest właściwie wszystko – gazeta w kiosku, żywność, książki, a nawet powietrze. Posiadacze lasu płacą podatek od drzew, właściciele dużych budynków mogą płacić podatek od deszczu, a właściciele psów powinni płacić podatek od swojego czworonożnego przyjaciela (dlatego w Polsce lepiej zostać kociarzem). Oczywiście daniny nie uniknie również działalność gospodarcza – podatki dla przedsiębiorców to wyjątkowo skomplikowana kwestia, nawet jak na fiskusa.

Działalność gospodarcza – podatek dochodowy

Zakładamy firmę po to, aby przynosiła zyski – a przynajmniej taki przyświeca nam cel. Jednak fiskus nie byłby sobą, gdyby nie uszczknął z naszego tortu kawałka dla siebie. Stąd przedsiębiorca – podobnie jak każda zarabiająca osoba – musi płacić podatek dochodowy. Jednak w przypadku działalności gospodarczej podatki wyglądają zupełnie inaczej niż u osób, które nie prowadzą firmy. Przedsiębiorstwo może rozliczać podatek dochodowy na kilka sposobów:

  • według skali podatkowej: 18% lub 32% (po przekroczeniu podatku dochodowego)
  • podatkiem liniowym 19%
  • ryczałtem ewidencjonowanym
  • według karty podatkowej

Dwie pierwsze formy rozliczania podatku wyrażone są w stawce procentowej liczonej od wysokości przychodu. W obu przypadkach przedsiębiorca może zapłacić mniejszy podatek, jeśli zadba o skrupulatne księgowanie wydatków firmowych jako kosztów uzyskania przychodu. Natomiast podatki rozliczane według ryczałtu i karty podatkowej są niezależne od przychodu (a więc koszty uzyskania przychodu nie obniżą podatku),  a ich stawka różni się w zależności od rodzaju działalności.

Działalność gospodarcza – podatek VAT

euro-870757_1280 (1)Podatek VAT to podatek obrotowy, naliczany przy zakupie towaru  lub usługi (VAT naliczony), jak i przysługujący przedsiębiorcy podczas sprzedaży towaru lub usługi (VAT należny). W Polsce obowiązują trzy stawki podatku VAT: 23%, 8% i 5%. Co ważne, niektóre działalności gospodarcze są przedmiotowo zwolnione z płacenia podatku VAT (ze względu na rodzaj działalności), a inni przedsiębiorcy mogą zrezygnować z niego, dopóki ich firma przynosi dochody nieprzekraczające 200 000 zł rocznie. Niemniej, niektóre firmy muszą obligatoryjnie płacić podatek VAT (bez względu na dochody), dotyczy to m.in. jubilerów, dostawców towarów objętych akcyzą, doradców oraz prawników.

Działalność gospodarcza – podatek od czynności cywilnoprawnych

Tego podatku raczej nie uniknie żadna działalność gospodarcza – podatki z tytułu czynności cywilnoprawnych powstają przy wielu sytuacjach. Firma zapłaci podatek PCC podczas zawierania: umowy założenia spółki, umowy sprzedaży, umowy pożyczki, umowy darowizny, umowy dożywocia, umowy ustanowienia hipoteki (kredyty hipoteczne na firmę) czy umowy zniesienia współwłasności. W tym przypadku nie obowiązuje jedna stawka podatku, gdyż jego wysokość będzie zależna od rodzaju umowy oraz jej wartości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ