Inwestowanie w akcje, fundusze ETF czy obligacje jest prostsze, niż może się wydawać. Aby jednak możliwe było przeprowadzanie transakcji, niezbędne jest założenie rachunku inwestycyjnego. Jak znaleźć dobry rachunek inwestycyjny? Poznaj kilka wskazówek.

Rachunek inwestycyjny a dostęp do produktów inwestycyjnych

Poszukując rachunku inwestycyjnego, wielu inwestorów w pierwszej kolejności zwraca uwagę na koszty. To naturalne – prowizje i opłaty będą pomniejszać zysk. Przed zajrzeniem do cennika, warto jednak porównać dostępne rachunki pod względem dostępu do produktów inwestycyjnych.

Skłaniasz się ku zakupowi akcji lub obligacji, ale dopuszczasz również inwestowanie w popularne ostatnio fundusze ETF? Wybrany przez Ciebie rachunek inwestycyjny powinien zapewniać dostęp do zróżnicowanych instrumentów – tutaj dowiesz się więcej o ofercie Saxo. Otwierając rachunek w Saxo, będziesz miał do wyboru 40 000 instrumentów.

Chcesz inwestować na rynkach wschodzących? Upewnij się, że będziesz miał taką możliwość – wiele rachunków inwestycyjnych umożliwia ekspozycję jedynie na rynki główne. Jednocześnie sprawdź, czy będziesz miał możliwość składania depozytów w walutach innych niż PLN.

Opłaty związane z korzystaniem z rachunku inwestycyjnego

Standardem jest, że inwestor nie płaci za dostęp do platformy, za pośrednictwem której będzie kupował i sprzedawał wybrane instrumenty. Wszystkie realizowane transakcje z reguły są już jednak odpłatne. Stąd też nie obejdzie się bez przeanalizowania ofert pod względem kosztów – zazwyczaj obowiązują różne prowizje dla różnych instrumentów.

Zapoznając się z wysokością opłat, warto też upewnić się, że pieniądze zdeponowane na rachunku będą bezpieczne. Działalność podmiotu oferującego prowadzenie rachunku inwestycyjnego powinna być nadzorowana przez uprawnione do tego instytucje. Takimi instytucjami mogą być choćby:

  • Polska Komisja Nadzoru Finansowego
  • Duński Urząd Nadzoru Finansowego

Jesteś na etapie wyboru rachunku inwestycyjnego? Zweryfikuj, czy zdeponowane środki będą podlegać ochronie – a jeżeli tak, to do jakiej kwoty. Przed otwarciem rachunku dokładnie przeczytaj również dokładnie udostępnione dokumenty, w tym zwłaszcza zasady realizacji zleceń.

Rachunek inwestycyjny a profesjonalna obsługa klienta

W trakcie inwestowania możesz mieć wiele pytań dotyczących rachunku czy platformy. Ponieważ rachunki inwestycyjne są oferowane przez wiele zagranicznych instytucji finansowych, może pojawić się bariera językowa. Jeżeli chcesz jej uniknąć, poznaj listę języków, w jakich komunikują się konsultanci brokera.

Zdarza się, że zakładając rachunek, inwestor może liczyć na pomoc ekspertów finansowych. Jeżeli zależy Ci na takiej usłudze, sprawdź, czy będziesz miał do niej dostęp. Profesjonalne wsparcie jest nieocenione – dzięki niemu możesz uniknąć kosztownych błędów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ