Ewidencja księgowa rozrachunków z Urzędem Skarbowym z tytułu VAT domaga się z pewnością ogromnej wiedzy ze strony księgowych, którzy się tym zajmują. Zwłaszcza, że przepisy prawne z tego zakresu są dosyć zawiłe i niekiedy należy stosować je elastycznie. Należy wobec tego wiedzieć, w jaki sposób rozliczać VAT, aby nie dopuścić do późniejszych problemów z fiskusem.
Księgowanie deklaracji VAT
Prawidłowe zaksięgowanie deklaracji VAT uzależnione jest przede wszystkim od tego, aby zapamiętać iż VAT należny oraz naliczony jak i rozrachunki z US należy prowadzić na szczegółowych kontach. Wówczas, w ciągu danego okresu rozliczeniowego VAT naliczony i należny wynikający z faktur zakupu, sprzedaży, czy faktur wewnętrznych można ewidencjonować na kontach: 22 – 1 „VAT naliczony i jego rozliczenie”, a także 22 – 2 „Rozrachunki z tytułu VAT należnego”. Do kont tych należy utworzyć tak zwane konta analityczne, jakie pozwolą utworzyć podział na VAT naliczony i należny. Dzięki temu można dokładnie później sprawdzić, co jest aktualnie do rozliczenia, a co należy rozliczyć w kolejnym okresie rozliczeniowym. Zawiłości związane z rozliczeniem podatku VAT mogą początkowo okazać się trudne do przeskoczenia, jednak doświadczeni księgowi nie powinni mieć z tym problemu.
Jak można sobie pomóc?
Korzystając z aplikacji zamieszczonej na witrynie sage.com.pl można usystematyzować zagadnienia związane z prawidłowym rozliczaniem podatku VAT. Jest to w tej chwili innowacja w branży, ponieważ skorzystanie z aplikacji Sage oparte jest na Jednolitym Pliku Kontrolnym, co kompleksowo generuje wymagane struktury na potrzeby elektronicznej kontroli podatkowej. Pakiety związane z uproszczoną i pełną księgowością, czyli pakiety: START, STANDARD, STANDARD PLUS oraz EXTRA można dopasować wprost pod profil prowadzonej firmy. Dzięki temu bez trudu rozliczy się potrzebne faktury i będzie można być spokojnym o to, że VAT za konkretne usługi został rozliczony bezbłędnie.