Zwolennicy pracy na etacie wyliczają kolejne przywileje – takie jak płatny urlop i bezpieczeństwo wypłat podczas choroby, z kolei prowadzący działalność gospodarczą podkreślają nieograniczone pole rozwoju i pełną swobodę. Jak jest naprawdę? Czy lepiej jest być właścicielem własnej firmy, czy może jednak, w obecnych czasach nie podejmować tego ryzyka i zostać na etacie.

Bezpieczeństwo

Bez najmniejszej wątpliwości rację mają ci, którzy twierdzą, że praca na podstawie umowy daje większe bezpieczeństwo pod wieloma względami. Po pierwsze pracownik nie musi martwić się o opłacenie wysokich składek ZUS, po wtóre – w przypadku choroby – otrzymuje tzw. „chorobowe”. Poza tym może korzystać z pełnego wymiaru płatnego urlopu, nie martwiąc się, że podczas jego nieobecności firma przestanie zarabiać, odejdą strategiczni klienci, czy będzie miała miejsce jakaś sytuacja, która zdecydowanie zablokuje plany rozwojowe. Co więcej, etatowi pracownicy nie są odpowiedzialni za całe przedsiębiorstwo, a jedynie za swój dział, konkretnie za swoje zadania zawodowe. To z całą pewnością przywileje, które doceniają osoby, dla których ważna jest przede wszystkim duża przewidywalność, pewność i stabilizacja.

Wadą pracy na etacie jest brak większego wpływu na realizację wielu projektów. Takie podcięcie skrzydeł odbiera kreatywność, a to już prosta droga do rutyny i wypalenia zawodowego. Poza tym, dla większości etatowych pracowników zamyka się możliwość realnego rozwoju i sięgania po kolejne cele. Posiadanie szefa wymaga od pracownika posłuszeństwa i bezspornego wykonywania poleceń – to nie zawsze jest komfortowa sytuacja.

Rozwój i zysk

Mówi się, że kto nie ryzykuje – ten nie ma nic, i trudno się nie zgodzić z tym powiedzeniem w kontekście działalności gospodarczej. Fachowe artykuły w mediach wskazują na wyższość własnej działalności nad innymi formami wykonywania pracy.

Demonizowane składki ubezpieczeniowe, przez pierwsze dwa lata działalności są niższe, co pozwala na konkretne oszczędności i spokojne rozwinięcie skrzydeł. Dodatkowo, dzięki dotacjom różnego rodzaju można sięgnąć po więcej, realizować własne pomysły i zdobywać zagraniczne rynki. Niejednokrotnie słyszy się o osobach – dzisiaj uznawanych i dobrze znanych w świecie biznesu – które rozpoczynały swoją działalność praktycznie z pustym portfelem, w jakimś garażu, za to z dużym potencjałem i zapałem. Działalność gospodarcza istotnie otwiera nowe możliwości, pozwalając być samemu sobie szefem. Rzeczywiście, brak płatnego urlopu i niewielki zasiłek chorobowy jest swego rodzaju uciążliwością, ale nie tak dużą, by zasłonić inne, o wiele większe atuty tego rozwiązania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW co inwestować małe kwoty?
Następny artykułKonto dla dzieci
Redakcja lepszalokata.pl

Finansami interesuje się od 6 lat, w tym czasie dowiedziałem się mnóstwa ciekawych rzeczy, którymi dzielę się na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ