Być może jeszcze na świeżo po szaleństwach lat studenckich, a być może już z pierwszymi ważnymi krokami na drodze do wymarzonej kariery zawodowej – w którymkolwiek momencie życia się nie znajdujesz, to właśnie teraz jest zatem najlepsza chwila, by zacząć myśleć o życiu na poważnie. W końcu nie jest tajemnicą, że dzisiejsi 30-latkowie emerytur nie otrzymają. Marzenia same się nie zrealizują.

Prowadź budżet domowy

Jeśli nie wiesz, ile tak naprawdę kosztują niezbędne i potrzebne rzeczy i usługi, to tak naprawdę nie wiesz, ile możesz oszczędzić. A odkładanie pieniędzy to pierwszy krok na trasie do stabilnej przyszłości. Pamiętaj jednak, że to wcale nie musi być droga przez mękę – w oszczędzaniu nie chodzi w końcu o to, by rezygnować ze wszystkich przyjemności. Zastanów się, z których wydatków będzie łatwo lub zdrowo zrezygnować. Paczka papierosów dziennie? Drogi podkład do twarzy zamiast nieco tańszego?

Optymalizuj wydatki, a szybko okaże się, że możesz oszczędzić miesięcznie chociażby 200 złotych. Pamiętaj – żadna kwota nie jest zbyt niska, by nie mogła trafić do skarbonki. Nawet niewielkie kwoty, ale odkładane systematycznie, mogą stworzyć solidny kapitał.

Inwestuj… ale rozsądnie!

Nie pozwól na to, by oszczędności i nadwyżki finansowe bezczynnie leżały w skarpecie. Pieniądze także mogą zarabiać na przyszłość. Lokata bankowa powinna być pierwszym miejscem, w którym ulokujesz gromadzone środki – to bowiem gwarancja zysku. Stabilnego, małymi krokami. Lokata bankowa ma bowiem gwarancję wypłacalności.

Zastanów się także nad innowacyjnymi sposobami inwestowania. Przykładem mogą być np. boitcoiny, których kurs wyniósł już ponad tysiąc dolarów za jednostkę. A trzeba zauważyć, że jeszcze kilka lat temu 1309 bitcoinów warte było zaledwie dolara! Nieprzekonanym zawsze zostają fundusze inwestycyjne. Pamiętaj tylko, by na inwestycje bez gwarancji zwrotu wniesionego kapitału nie przeznaczać środków niezbędnych do życia.

Nie bój się zmieniać pracy

Nie chodzi o to, by co pół roku szukać nowego zatrudnienia. Ale o to, by znaleźć miejsce, z którym chce się związać zawodowo na dłużej. W branży w której chcesz się rozwijać. Do tego najlepiej z godnym ubezpieczeniem oraz składkami emerytalnymi. No i przede wszystkim – z dobrą pensją.

Nie miej obaw przed przebranżowieniem się na tym etapie życia. To bardzo dobry moment. W tym momencie najwięcej specjalistów poszukiwanych jest w branży IT. Sprawdź, gdzie w tym leju może być miejsce dla Ciebie. Warto, firmy koncentrujące swoją działalność na nowoczesnych technologiach zwykle bowiem oferują ciekawe benefity. Karty sportowe, możliwość pracy z domu, cztery tysiące euro za polecenie znajomego do pracy, darmowe obiady czy solidne dofinansowanie do urlopu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ