Lokata bankowa jest najczęściej wybieranym instrumentem inwestycyjnym. Polacy doceniają taką formę generowania oszczędności, ponieważ nie wiąże się ona z żadnym ryzykiem utraty wniesionego kapitału. Lokaty bankowe to nic innego jak pożyczka dla banku, którą inwestor zgadza się udzielić. Instytucja bankowa odwdzięcza się za to korzystnym oprocentowaniem. To właśnie odsetki są czystym zyskiem dla inwestora. Warto wiedzieć o nich więcej.

Pewny zysk

„Zamrażanie” pieniędzy na lokatach bankowych gwarantuje pewny zysk. Ulokowane środki są bezpieczne – nadzór nad działalnością banków sprawuje Gwarancyjny Fundusz Bankowy. Inwestor może mieć pewność, że zainwestowany kapitał zostanie mu zwrócony zgodnie z warunkami zawartej umowy.

Warto wybierać takie lokaty bankowe, które zapewniają największe oprocentowanie. Banki podają zysk z odsetek w skali roku. Dłuższa umowa zawarta z bankiem w ramach lokaty bankowej zapewni większy zysk. Ta sama zasada dotyczy wartości zainwestowanych środków – im więcej pieniędzy zdecyduje się wnieść inwestor, tym zarobi więcej.

Brak ryzyka inwestycyjnego

Brak ryzyka inwestycyjnego to największy atut lokat bankowych. Właśnie dlatego na takie inwestowanie decyduje się coraz więcej Polaków. Brak zagrożenia utraty wniesionego kapitału rekompensuje niejednokrotnie konieczność „zamrażania” pieniędzy. Polacy wolą zarobić na inwestycjach mniej, ale za to pewniej.

W przypadku lokat w banku jedynym ograniczeniem jest niemożność swobodnego dysponowania zainwestowanymi środkami. Inwestor nie może do końca trwania umowy wycofać kapitału. Jeśli to zrobi, może narazić się na utratę wypracowanych odsetek.

Wybór według indywidualnych potrzeb

Inwestor może wybierać takie lokaty bankowe, które w pełni odpowiadają jego potrzebom. Banki oferują te, które zakładane są na krótki bądź długi okres. Co więcej, istnieje też możliwość doboru lokat, które wymagają wniesienia różnej wartości środków finansowych. Inwestor może zakładać lokaty bankowe już od 500 złotych.

Najbardziej opłacalne są jednak te lokaty, które zakładane są długoterminowo, a inwestor „zamrozi” środki w wysokości co najmniej 10 000 złotych.

Konieczność „zamrażania” środków

Przekazanie bankowi oszczędności na pewien czas to istota funkcjonowania lokat bankowych. Właśnie dzięki temu instytucja może zagwarantować korzystne oprocentowanie. Ciekawostką jest natomiast fakt, że coraz więcej banków oferuje lokaty, w których inwestor może wycofać środki bez utraty wniesionego kapitału.

Lokaty bankowe przez internet

Wystarczy posiadać internetowe konto bankowe, by uzyskać możliwość zakładania lokat online. Innowacyjne systemy bankowe właśnie taką możliwość udostępniają. Dzięki temu inwestor nie musi udawać się do placówki banku, może zarządzać swoimi finansami, siedząc we własnym fotelu.

Trzeba również potwierdzić, że zakładanie lokat drogą internetową jest dziecinnie proste. Banki udostępniają intuicyjną platformę, dzięki której otwieranie lokat zgodnie z indywidualnymi potrzebami przebiega „krok po kroku”.

Lokaty bankowe są doskonałą propozycją dla początkujących inwestorów. Ich zakładanie nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami i mechanizmami działania. Lokaty są też bezpieczne, zakładają zysk bez względu na wartość wniesionego kapitału czy okres trwania umowy. Inwestor powinien jednak wiedzieć, że jeśli „zamrozi” więcej oszczędności i w długim okresie, wtedy może liczyć na większy zarobek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ