Kreatywność – wielu ludzi twierdzi, że nie istnieje. To błąd. Kreatywność jest całkiem realna i obecna w życiu i pracy niemal każdego człowieka, a szczególnie tego, który pracuje umysłowo. Rozwiązanie wielu problemów wymaga kreatywnego podejścia do sprawy. Wiele zadań polega na użyciu znanych już rozwiązań w nowych sytuacjach. Kreatywność jest ważna. Co zatem zrobić, kiedy zaczyna nam jej brakować?

Pozwól sobie na odpoczynek

Brak kreatywności wynika najczęściej z przemęczenia. Szczególnie, jeżeli pracujemy zdalnie z własnego domu i łączymy pracę zawodową z obowiązkami domowymi. Brak umiejętności prawidłowego odpoczynku doprowadza do spowolnienia reakcji i procesów poznawczych, a co za tym idzie, do obniżenia koncentracji.

Warto więc na chwilę oderwać się od pracy i domowych obowiązków, zmienić otoczenie, wyjść na spacer i przewietrzyć się. Czasami najlepsze pomysły przychodzą w chwili wyciszenia lub podczas wykonywania automatycznych czynności, na których nie trzeba się skupić, np. mycie naczyń.

Wspomagaj swoją kreatywność

Jest wiele sposobów na to, aby pomóc swojemu umysłowi pracować kreatywnie. Oto kilka z nich.

1. Jednoosobowa burza mózgów – warto intensywnie myśleć o rozwiązaniu problemu, ale niezbyt długo. Optymalny czas to 30 min, maksymalnie godzina. Analogicznie do burzy mózgów, siedząc w wirtualnym biurze dla freelancerów i firm warto zapisać wszystkie pomysły, jakie przyjdą nam do głowy. Selekcji dokonamy w kolejnym etapie pracy.

2. Zmiana otoczenia – nie chodzi jedynie o krótki spacer, ale przebywanie wśród ludzi zajmujących się podobną pracą do naszej. Taką możliwość daje wirtualne biuro. Niemal w każdym dużym mieście w Polsce znajdują się firmy, np. biuro na wynajem w Krakowei – Point Office, które wynajmują pomieszczenia biurowe na godziny. To nie kosztuje wiele, a pobudza do kreatywnego myślenia.

3. Zadaj umysłowi „pracę domową”, tzn. postaw przed nim problem zanim położysz się spać. Paradoksalnie, umysł potrafi zdziałać cuda w czasie, kiedy organizm odpoczywa.

4. Zafunduj sobie zmianę rodzaju aktywności – jeżeli pracujesz fizycznie, przeczytaj książkę, jeżeli pracujesz umysłowo – pójdź na siłownię. Nie tylko zregenerujesz umysł, ale również siły witalne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ