Wiele osób myli dochód z przychodem, albo zdarza się też tak, że stosują je zamiennie, jako synonimy. A przecież to dwa różne terminy. W przypadku osoby, która pracuje na etacie nie ma to znaczenia, jednak jeżeli ktoś jest przedsiębiorcą, stanowi to podstawę w prowadzeniu firmy.

Czym jest dochód, a czym przychód?

Przychód to łączna wartość usług oraz towarów netto, które zostały sprzedane w konkretnym okresie czasowym. Wyróżniamy przychód dzienny, tygodniowy, miesięczny oraz roczny. Do przychodu wliczają się wszelki korzyści materialne, które zostały uzyskane przez firmę, podczas pracy na etacie lub podczas sprzedaży danej nieruchomości. Do przychodu nie wlicza się jefynie kredytu oraz wkładu własnego.

Dochód to z kolei przychód, który jest pomniejszony o koszty. Po odjęciu wszystkich wydatków, które ponieśliśmy otrzymujemy wartość dochodu, brutto. Wartość dochodu netto otrzymamy, gdy od kwoty brutto odejmiemy podatek dochodowy.

Przeczytaj też: http://www.klinikafinansowa.pl/umowa-na-zastepstwo-na-czym-polega/

Przychód i dochód w firmie

Wyższe przychody nie zawsze świadczą o tym, że dana firma prosperuje lepiej od innych. Poprzez przychód nie jesteśmy w stanie oceniać rzeczywistej sytuacji finansowej. Potrzebny jest nam dochód, który został osiągnięty w konkretnym okresie czasowym.

Dochód otrzymamy po odjęciu od przychodu kosztów. Aby wydatek mógł zostać zaksięgowany jako koszt, musi służyć uzyskaniu przychodu albo jego zabezpieczeniu.

Dochód brutto i netto, a wynagrodzenie

Osoby pracujące na etacie jedyne co muszą rozróżniać, to kwotę netto od kwoty brutto. Tutaj różnica jest znaczna i bardzo istotna. Dochód brutto to całkowite wynagrodzenia, które zawiera zaliczkę na składki do ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy. Dochód netto – to on trafia na konto bankowe pracownika.

Przychodem w przypadku osób zatrudnionych w danej firmie jest wynagrodzenie podstawowe, premia, dodatki różnego rodzaju i nagrody. Tutaj podobnie podatek dochodowy jest wyliczany od podstawy wynagrodzenia, czyli wtedy gdy od przychodu, odjęte zostaną wszystkie koszty.

Źródło: https://www.fincomfort.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ