Ryczałt jest jednym z kilku sposobów rozliczania działalności gospodarcze z państwem. Jeśli planujemy założyć własną dzałalność gospodarczą lub jesteśmy w trakcie to musimy wiedzieć, że czeka nas płacenia podatku dochodowego dla osób fizycznych. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy rozliczają się według zasad ogólnych (skala podatkowa 17 proc. i 32 proc.), podatku liniowego, na zasadzie karty podatkowej lub właśnie bohatera naszego dzisiejszego artykułu, czyli ryczałtu. Na czym polega rozliczenie podatku od przychodów ewidencjonowanych na jego zasadach?

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/dzialalnosc-gospodarcza-i-ryczalt-dla-kogo-i-jakie-zasady/ 

Zasady ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt mogą stosować:

  • osoby fizyczne,
  • przedsiębiorstwo w spadku,
  • spółki cywilne osób fizycznych,
  • spółki jawne osób fizycznych.

Przy takiej formie opodatkowany jest przychód. Stawki zależą  od rodzaju działalności, którą prowadzimy. Można przyjąć, że widełki sięgają od 2 proc. do 20 proc.

Dla przykładu 2 proc. płaci się od przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny, niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Z kolei 20 procentowa stawka obowiązuje u osób, które są przedstawicielami wolnych zawodów takich jak np. lekarz, stomatolog, weterynarz, pielęgniarka, tłumacz czy nauczyciel udzielających korepetycji na godziny. Przy ryczałcie nie pomniejszamy przychodu o koszty jego uzyskania, ale mamy natomiast prawo do innych odliczeń takich jak rozliczenie strat z ubiegłych lat czy zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne.

Ryczałt od przychodów – dla kogo jest przeznaczony?

Na taką formę opodatkowania możemy zdecydować się jeśli zakładamy firmę lub też przechodzimy na ryczałt, w przypadku kiedy już prowadzisz biznes. Jeśli chodzi o ten drugi przypadek to dopuszczalny jest on, jeśli nasze przychody w poprzednim roku nie przekroczyły równowartości 250 tys. euro w złotówkach. Istnieje wyjątek, który dotyczy przedsiębiorców, którzy wystartowali z działalnością w konkretnym roku podatkowym i nie używali wcześniej karty podatkowej. W takiej sytuacji nie obowiązuje ich limit 250 tys. euro przychodu do końca roku. Na ryczałt mogą zdecydować się również osoby, które zarabiają na najmie lub dzierżawie. Dodatkowo nie muszą samodzielnie wybierać tej formy podatku.Taka forma opodatkowania przyciąga uproszczoną księgowością i może być niezłym rozwiązaniem dla małych działalności, jednak nie każdy może z niej skorzystać.

Zobacz też: http://www.klinikafinansowa.pl/w-jaki-sposob-rozliczyc-strate-z-ubieglych-lat/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ