Taka praca i już od usłyszenia samej nazwy wydaje się bardzo ciekawym zajęciem. Z roku na rok studia kryminalistyczne stają się coraz bardziej popularne. Skąd tak duże zainteresowanie taką profesją? Przede wszystkim z mediów. Wiele słyszy się o Sherlocku Holmesie, a także powieściach kryminalnych Katarzyny Bondy czy Jo Nesbo. Taka fascynacja sprawiła, że osoba która kocha kryminały, w końcu może pójść o krok dalej i zacząć w taki sposób zarabiać na życie. Sprawa jednak nie jest tak proste jak się wydaje. W jaki sposób zostać technikiem kryminalistyki? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-technikiem-kryminalistyki/
Studia – od czego powinniśmy zacząć?
Na samym początku należy zwrócić uwagę na jeden konkretny szczegół. Powinniśmy zastanowić się czym różni się kryminalistyka od kryminologii. Nazwy są bardzo podobne, jednak na podobnym nazewnictwie wszystko się kończy. Osoba, która wybiera się na studia Kryminalistyczne, będzie w przyszłości poznawać techniki śledcze, być na miejscu zbrodni, a także szukać poszlak. Ten zaś, który uda się na kryminologie, większość swojej pracy spędzi w laboratorium. O takiej różnicy warto pamiętać już na starcie, ponieważ jest to kluczowy przy etapie wyboru kierunku studiów. Kryminalistyka zazwyczaj w nazwie ma dodane również „techniki śledcze”. Przed aplikacją na dany kierunek studiów, powinniśmy dokładnie przeczytać, jakie są wymogi, a także co dany kierunek oferuje nam i czego będzie w stanie nas nauczyć.
Czy warto wybrać się na studia?
Studia zawsze warto mieć. Wszystko zależy jednak od danej sytuacji. Na studia dzienne, ciężko będzie pójść komuś, kto utrzymuje się sam i do tego pracuje. Wówczas dobrą alternatywą są studia zaoczne, jednak często są one płatne i to niemało. Zanim jednak zdecydujemy się na złożenie dokumentów na uczelnię, wszystko powinniśmy dokładnie przemyśleć. Dobrze jest również obejrzeć dostępne w sieci filmiki, które ukazują pracę technika kryminalistyki, tak aby wiedzieć co może nas czekać.
Studia kryminalistyczne, a praca w policji
Każdy technik kryminalistyki jest również policjantem, a co za tym idzie, konieczne jest przejście wszystkich policyjnych procedur. W Polsce zobowiązuje taki schemat. Jakie wymagania stawia nam policja? Przede wszystkim, osoby składające aplikację muszą posiadać obywatelstwo polskie, a także nieposzlakowaną opinię. Dyskwalifikacja będą wszelkie odsiadki w więzieniu, a także zawieszenia. Należy również pamiętać o wykształceniu. Kilka lat temu, nie miało ono znaczenia, jednak teraz policja przyjmuje jedynie osoby, które posiadają przynajmniej średnie wykształcenie.
Zobacz też: http://www.klinikafinansowa.pl/technik-kryminalistyki-jak-wyglada-jego-praca/