W Polsce ten produkt finansowy nie jest zbyt znany, a kiedy zaczęto o nim mówić kilka lat temu – od razu mówiło się źle. Tymczasem w krajach zachodnich jest to bardzo popularna forma finansowania potrzeb na emeryturze. Jak dożywotnia renta działa w praktyce?

Renta dożywotnia – co to takiego?

Dożywotnie renty nie są pożyczkami – są wypłacane bezwarunkowo w wysokości ustalonej już przy podpisywaniu umowy. Firma wypłacająca rentę gwarantuję wypłatę renty zabezpieczając klienta poprzez ustanowienie na jego rzecz hipoteki umownej. n, Tutaj warto zaznaczyć, że właściciel nieruchomości ma pełne prawo do korzystania z niej bez ograniczeń czasowych. W ten sposób starsi Niemcy i Francuzi już od dawna finansują na emeryturze swoje pasje – to nie tak, że dostają tak wysokie emerytury, że stać ich na wszystko. Po prostu decydują się na dodatkowy krok, żeby zapewnić sobie taką samą albo nawet wyższą stopę życiową niż przed przejściem na emeryturę.

Dla kogo?

Statystyki udostępnione przez autorów witryny FAMILIASA wskazują, że najchętniej z tego produktu korzystają lekarze, prawnicy oraz nauczyciele. Osoby z tych grup w czasie aktywności zawodowej zarabiają dość dobrze, natomiast emerytury otrzymują znacząco niższe. Utrzymanie dotychczasowego poziomu życia bez dodatkowego zastrzyku gotówki byłoby trudne. W przypadku osób zarabiających mniej, różnica wysokości wypłaty i emerytury jest mniejsza, ale i takie osoby decydują się na dożywotnie renty. Dlaczego? Dlatego, że to jedyny produkt, na którym nie można stracić. Nie kosztuje on nic, a pozwala zyskać bardzo dużą swobodę finansową.

Dawniej oczywiście ludzie byli przekonani, że nieruchomość jest najważniejszym składnikiem spadku. Tak było kiedyś. Dziś jest jego obciążeniem, ponieważ dzieci zwykle mieszkają w innym mieście, to sprzedadzą dom lub mieszkanie. Renta wydaje się więc rozwiązaniem, na którym korzystają wszyscy.

Czy to bezpieczne?

Pytanie o bezpieczeństwo musi paść w przypadku każdego produktu finansowego i dożywotnia renta nie jest tu wyjątkiem. Jeśli więc komuś jako zapewnienie bezpieczeństwa nie wystarcza fakt, że na takie umowy decydują się prawnicy, którzy przez całe zawodowe życie zajmowali się prawem nieruchomości, to warto sięgnąć po inny argument. Zawierane przez Fundusz Hipoteczny Familia umowy bazują na trzech filarach bezpiecznej renty dożywotniej. Zapewniają one gwarancję zamieszkania w nieruchomości i zabezpieczenia wypłacanych świadczeń bez względu na sytuację finansową firmy. Specyfika tych zabezpieczeń polega na tym, że to właśnie nieruchomość klienta jest jego zabezpieczeniem. Każdą umowę zresztą można skonsultować z własnym radcą prawnym czy notariuszem.

Potrzeby zrealizowane

Na emeryturze naprawdę można cieszyć się życiem. Warunkiem jest jednak utrzymanie dotychczasowej stopy życiowej. Renta dożywotnia pozwala to osiągnąć właściwie bez dodatkowych kosztów. Jej wysokość często znacząco przewyższa kwotę emerytury albo przynajmniej ją wyrównuje, a to oznacza, że po wieloletniej pracy ma się nareszcie tyle pieniędzy, by móc spełniać marzenia, na które wcześniej nie było ani środków, ani czasu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ