W przypadku zadłużenia nie ma nic gorszego od bagatelizowania problemu. Jeżeli otrzymamy pismo od banku, pożyczkodawcy lub firmy windykacyjnej, warto próbować dojść z nimi do porozumienia. Jest to najlepsza droga do tego, aby pozbyć się długu.

Nie zadłużaj się więcej

Wiele zadłużonych osób nie tylko unika kontaktu i nie reaguje na ponaglenia dotyczące spłaty pożyczki, ale zaciąga nowe zobowiązania. Nie wiedzieć czemu wielu dłużników bierze pożyczki na spłatę poprzednich, co kompletnie mija się z celem. Co zrobić, żeby wyjść z pętli chwilówek? – przestań zadłużać się jeszcze bardziej.

Ustal plan spłaty pożyczek

Oddłużanie warto zacząć od przeanalizowania swojej sytuacji finansowej, spisania, ile pieniędzy jesteśmy zobowiązani oddać i komu. W pierwszej kolejności należy spłacać długi, które są obarczone wysokimi odsetkami. Jeżeli rat jest tak dużo, że po spłacie wszystkich zobowiązań finansowych, brakuje nam pieniędzy na życie, warto pomyśleć o konsolidacji.

Czym jest konsolidacja chwilówek?

Konsolidacja chwilówek polega na połączeniu wszystkich zobowiązań w jedno. Jedna miesięczna rata umożliwia zachowanie większego porządku w domowym budżecie, jednak przed podjęciem decyzji warto dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że niższa rata to wyższy całkowity koszty kredytu. Z drugiej strony, jeżeli zobowiązania względem banków i firm pozabankowych przekraczają połowę domowego budżetu, warto wziąć pod uwagę taką opcję.

Opłaca się czy się nie opłaca?

Prawda jest taka, że wiele osób nie ma innego wyjścia, a kredyt oddłużeniowy to jedyne dostępne rozwiązanie. Oczywiście taka decyzja powinna być poprzedzona gruntowną analizą warunków posiadanych zobowiązań, być może taniej wyniesie nas spłata każdej chwilówki z osobna. W tym wypadku należy zastanowić się nad tym, jakie zdobyć dodatkowe źródło dochodów, aby do domowego budżetu wpływało miesięcznie więcej pieniędzy.

Kontroluj budżet domowy

Dobre zaplanowanie domowego budżetu, pomoże w racjonalnym podejmowaniu decyzji zakupowych. Wiele osób ma wrażenie, że pieniądze przeciekają im przez palce i coś w tym jest. Jeśli zaplanujemy wydatki, spiszemy dochody i na koniec miesiąca wykonamy solidne szczere podsumowanie, z pewnością z czasem nauczymy się panować nad budżetem i więcej rzeczy będziemy w stanie sobie odmówić. Będąc na zakupach, warto zastanowić się dwa razy zanim dokonamy wyboru.

Przestrzegaj tych zasad

Osoby, które chcą wyjść ze spirali zadłużenia, powinni przestrzegać kilku zasad, które pomogą im uporać się z problemem:

– negocjuj z bankiem/firmą pozabankową wysokość rat,
– skonsoliduj zobowiązania finansowe w jeden kredyt,
– ogranicz zbędne wydatki,
– zrezygnuj z usług, które i tak są zbędne,
– zrób porządku w szafie i sprzedaj rzeczy, których nie używasz lub w których nie chodzisz,
– pomyśl o dodatkowym źródle dochodu,
– nie czekaj na postępowanie sądowe czy egzekucję komorniczą.

W niektórych przypadkach wystarczy zwykłe ograniczenie wydatków i większa kontrola nad domowym budżetem, w innych konsolidacja kredytów jest jednym rozwiązaniem, aby przerwać zadłużanie się u pożyczkodawców. Bez względu na to, ile zadłużenia posiadamy, warto zrobić wszystko, żeby spłacić długi w jak najszybciej, dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Nie jest łatwo wyjść ze spirali chwilówek, jednak z pomocą innych osób oraz mają nieco dobrej woli, z pewnością damy sobie radę.

Obecnie w sieci można znaleźć sporo portali typu https://www.splatachwilowek.pl które pomagają uzyskać kredyt konsolidacyjny. Jest też sporo fundacji, różnego rodzaju grup wsparcia, które mogą udzielić nam fachowych informacji, pomóc w kwestii prawnej, jeżeli mamy duże kłopoty finansowe i grozi nam na przykład utrata nieruchomości itp. Ważne jest to, aby nie bagatelizować wezwań oraz ponagleń do zapłaty, należy skontaktować się z instytucją, której zalegamy z zapłatą i próbować wypracować wspólny kompromis. W końcu banki i firmy chcą odzyskać swoje pieniądze, więc na pewno pójdą nam na rękę i rozłożą długi na raty czy wydłużą okres spłaty o kolejne kilkanaście miesięcy. Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę do pracy sezonowej, aby zapracować na spłatę zadłużenia, to też doskonały pomysł, żeby podreperować nieco swój domowy budżet. Można też poprosić o podwyżkę w pracy.

Kredyt konsolidacyjny nie jest złym rozwiązaniem, jednak w tym wypadku koszty całkowite kredytu czy pożyczki będą wyższe, co jest dla nas mało korzystne. Z każdej sytuacji jest wyjście i nie można się załamywać, jeżeli posiadamy długi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ