Przez długie lata marzymy o tym, by kiedyś w końcu pójść na emeryturę i solidnie wypocząć. Jednak po kilku miesiącach od zakończenia pracy wiele osób dochodzi do wniosku, że bezczynne siedzenie nie jest dla nich. Drugim argumentem za tym, żeby jednak wrócić do wykonywania zawodowych obowiązków jest wysokość emerytury – niestety w polskich realiach często stawki są niskie, zwłaszcza, gdy pracowało się na pensji poniżej średniej krajowej. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że można stosunkowo łatwo zarobić pieniądze na emeryturze. Praca dla emerytów to częsta pozycja w portalach z ogłoszeniami. Pracodawcy chętnie zatrudniają seniorów i seniorki, chcących mieć zajęcie lub szukających dodatkowego grosza. Na jakie zajęcia można liczyć?

Zarabianie pieniędzy – praca dla seniorów

Najczęściej pojawiające się ogłoszenia o pracę dla emerytów to:

Sprzedaż prasy w kiosku – czyli po prostu jako „pani z kiosku”. Jest to przyjemna praca, która pozwala stosunkowo łatwo zarobić pieniądze, zwłaszcza, gdy kiosk znajduje się poza centrum miasta i klienci nie pojawiają się zbyt często. Wówczas można spędzić sporą część dnia czytając prasę lub rozwiązując krzyżówki. Minusem dla niektórych osób może być natomiast kontakt z uciążliwymi klientami, którzy zawsze prędzej czy później się pojawiają.

pexels-photo-432722Opieka nad dziećmi – jeżeli seniorka spełnia się jako babcia, ale wnuki już wyrosły, może łatwo zarobić pieniądze opiekując się dziećmi. Praca może obejmować przygotowywanie posiłków, zabawy, sprzątanie po maluchu – słowem, wszystko czego wymaga opieka nad dzieckiem. Jeżeli trafi się na przyjazną rodzinę, praca taka może dać nie tylko pieniądze, ale również wiele radości i satysfakcji.

Praca na telefonie – pracodawcy szukają także osób w różnym wieku do pracy na telefonie. Może to obejmować np. wykonywanie badań ankietowych, a więc dzwonienie do osób z podanej listy, namówienie ich do badania i odczytanie kolejnych pytań z jednoczesnym zapisywaniem odpowiedzi.

Praca przy pakowaniu lekkich paczek – czasem wśród ogłoszeń można znaleźć te skierowane do seniorów w ramach… naboru do magazynu. Jednak bez obaw, od emerytów nie wymaga się noszenia ciężkich towarów. Praca przy obsłudze paczek może polegać np. na chowaniu do opakowań ciastek i tortów, owijanie produktu papierem i etykietowanie. W takim zawodzie przydać się może także podstawowa znajomość obsługi komputera. Koniecznie może okazać się przyjmowanie zamówień przez maila czy obsługa programu magazynowego.

A może rękodzieło?

Dzisiejsi emeryci nie muszą zdawać się jedynie na ogłoszenia. Równie dobrym pomysłem jest samodzielne stworzenie sobie miejsca pracy. Przyjemnym i łatwym sposobem na zarabianie jest coraz częściej wykonywanie efektownych przedmiotów codziennego użytku lub ozdób z wikliny albo tzw. papierowej wikliny. W tym ostatnim wypadku wyplatanie wygląda podobnie, jak w klasycznym scenariuszu, ale do prac wykorzystuje się wcześniej przygotowane papierowe rurki. Niektóre Panie trudnią się także sprzedażą domowych wypieków sąsiadom. Najbardziej obrotne emerytki mogą też pokusić się o otwarcie osiedlowego salonu fryzjerskiego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ