Teoretycznie założenie firmy w Polsce zajmuje jeden dzień i nie wymaga slalomu po urzędach. Panuje u nas zasada tzw. jednego okienka, która pozwala na ograniczenie formalności do wypełnienia jednego formularza. Ale jak to wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście nie musimy odwiedzać urzędu gminy, ZUS-u ani urzędu skarbowego? Sprawdźmy więc jak otworzyć działalność w Polsce.

Jedno okienko, czyli wniosek CEIDG-1

business-3141342_1280 (1)Rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej poprzedza zarejestrowanie firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgłoszenie firmy odbywa się przez wypełnienie wniosku CEIDG-1. Możemy zrobić to w sposób tradycyjny – wystarczy wydrukować wniosek ze strony CEIDG, wypełnić go i podpisać, a następnie złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Innym sposobem jest wypełnienie wniosku i przesłanie go drogą elektroniczną, ale i tak musimy podpisać wniosek przy urzędniku. W ten sposób zarejestrujemy firmę całkowicie za darmo, choć nie unikniemy wizyty w urzędzie.

Jak otworzyć działalność bez wychodzenia z domu?

Jeśli nie chcemy lub nie możemy stawić się osobiście, możemy wypełnić formularz CEIDG-1, wydrukować i podpisać, a następnie przesłać na adres urzędu. Ale uwaga – podpis należy najpierw potwierdzić u notariusza, co kosztuje ok. 30 zł. Aby wysłać podpisany wniosek przez Internet, musimy dysponować podpisem kwalifikowanym, który kosztuje ok. 300 zł za zakup plus ok. 100 zł za coroczne odnowienie.

Zarejestrowanie firmy i co dalej?

Formularz CEIDG-1 zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat firmy. W rejestrze znajdą się następujące dane:

  • adres siedziby firmy
  • NIP do celów podatkowych
  • PESEL
  • kod działalności według PKD
  • rodzaj opodatkowania firmy
  • numer rachunku bankowego
  • data rozpoczęcia działalności
  • adres e-mail, numer telefonu

Skutkiem rejestracji jest nadanie firmie numeru REGON, który pełni rolę identyfikatora firmy w urzędzie skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorstwo będzie go używać także podczas transakcji i zawierania umów z kontrahentami, dlatego nr REGON musi znajdować się na firmowej pieczątce.

Wiemy już, jak otworzyć działalność w jeden dzień. Ale w rzeczywistości „jedno okienko” nie załatwi za nas wszystkiego. Mamy zaledwie 7 dni od daty zarejestrowania w CEIDG na zgłoszenie firmy jako płatnika składek ZUS. Jeśli osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu wypełniamy druk ZUS ZUA, a w przypadku osób podlegających tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu wypełniamy formularz ZUS ZZA. Na koniec musimy złożyć deklarację VAT w urzędzie skarbowym – obowiązek ten spoczywa zarówno na czynnych podatnikach VAT, jak i firmie zwolnionej z podatku.

Otwieranie działalności gospodarczej nie jest czasochłonne ani skomplikowane. Jednak oprócz wyżej wymienionych formalności warto wziąć pod uwagę także wyrobienie firmowej pieczątki i założenie konta firmowego. Wprawdzie nie są obowiązkowe, ale będą przydatne podczas kontaktów z urzędami i kontrahentami, ponadto ułatwiają dokonywanie transakcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ