Teoretycznie w Polsce można studiować za darmo. Jednak jeśli chcesz podjąć naukę poza miejscem zamieszkania, musisz mieć pieniądze na wynajęcie pokoju w akademiku i wyżywienie. Nawet jeśli będziesz mieszkać u rodziców, musisz mieć fundusze na „kserówki”, książki i inne pomoce dydaktyczne. Do tego dochodzą koszty ubezpieczenia, opłaty za egzaminy warunkowe, opłaty za powtarzane zajęcia… Owszem, możesz pójść do pracy i wybrać studia na uczelni prywatnej lub publicznej w trybie wieczorowym/zaocznym. Ale Twoja pensja może nie wystarczyć na czesne i dodatkowe koszty studiowania. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest kredyt dla studenta, dzięki któremu będziesz mógł kontynuować naukę, nie martwiąc się o finanse.

Kredyt studencki – ile można dostać i ile wynosi oprocentowanie?

summer-office-student-workNajwiększą zaletą pożyczki studenckiej jest bardzo niskie oprocentowanie, równe 1/2  stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. Sprawdź aktualną wysokość stopy a przekonasz się, że spłacisz niewiele większą kwotę niż otrzymasz  z banku! A dostaniesz całkiem sporo, bo 600 zł przez 10 miesięcy roku akademickiego. Co ważne, możesz dostosować kredyt studencki do swoich możliwości finansowych. Jeśli wystarczy Ci niższa kwota, możesz wnioskować o raty w wysokości 400 zł. Natomiast jeśli 600 zł to dla Ciebie za mało, bank może wypłacać Ci raty w wysokości 800 lub 1000 zł. Pieniądze będziesz otrzymywać maksymalnie przez 6 lat nauki + ewentualne 4 lata za studia doktoranckie.

Warunki otrzymania kredytu dla studenta

Kredyt dla studenta jest udzielany osobom studiującym na uczelniach wyższych publicznych i prywatnych, uczącym się w trybie dziennym, wieczorowym lub zaocznym. Aby otrzymać wsparcie z banku należy spełnić kilka podstawowych warunków:

  • wiek do 25 lat (wyjątek stanowią doktoranci)
  • dochód na osobę w rodzinie nie przekracza progu ustalonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • złożenie wniosku w banku w terminie od 15 lipca do 20 października
  • dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego studiowanie lub branie udziału w rekrutacji z danej uczelni
  • dostarczenie zaświadczenia o dochodach
  • zabezpieczenie kredytu przez poręczycieli

Jeśli nikt z Twojego najbliższego otoczenia nie może zostać żyrantem kredytu, możesz ubiegać się o poręczenie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (jeśli mieszkasz na terenach wiejskich) lub Banku Gospodarstwa Krajowego.

Warunki spłaty kredytu dla studenta

pexels-photo-256455Oprócz preferencyjnego oprocentowania, kredyt studencki zachęca bardzo korzystnymi warunkami spłaty. Przez pierwsze dwa lata po ukończeniu studiów spłata zostaje zawieszona, a w tym czasie odsetki od kredytu pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego. Po dwóch latach zaczynasz spłacać raty wraz z odsetkami, a termin spłaty jest dwa razy dłuższy od okresu wypłacania transz. Jeśli zatem pobierałeś pieniądze przez 5 lat studiów, kredyt możesz spłacać przez 10 lat w comiesięcznych ratach. Na koniec mała motywacja – bank może Ci umorzyć część kredytu, jeśli ukończyłeś studia w rankingu 5% najlepszych studentów na roku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ