W obecnych czasach posiadanie rachunku bankowego jest tak naturalne i powszechne, że w zasadzie jego brak jest odbierany co najmniej jak dziwactwo. Nie mogą się bez niego obejść osoby pracujące, otrzymujące różnorodne świadczenia czy robiące zakupy przez Internet. Również seniorzy przekonali się do tego sposobu przechowywania pieniędzy i dziś nikogo nie dziwi widok staruszka pobierającego z bankomatu swoją emeryturę. Dlaczego zatem nasze dzieci nie mogłyby korzystać z własnego rachunku? Konto dla młodzieży to wspaniały produkt, który uczy latorośl mądrego zarządzania funduszami i oszczędzania.
Kiedy warto założyć dziecku konto bankowe dla młodzieży?
Wydawać by się mogło, że konto dla nieletnich ma sens jedynie wtedy, kiedy nasza pociecha bardzo odpowiedzialnie podchodzi do finansów – nie ma nałogu kupowania zbędnych rzeczy, nie wydaje większej kwoty bez porozumienia z rodzicami, nie chwali się pieniędzmi przed rówieśnikami.
Jednak z drugiej strony, konto bankowe może nauczyć pociechę rozsądnego planowania zakupów i oszczędności. Dziecko mające dostęp do własnych pieniędzy czuje się bardziej odpowiedzialne i zyskuje pewność, że rodzice darzą je pełnym zaufaniem – co pozytywnie wpłynie na relacje międzypokoleniowe. Przy okazji obie strony dostrzegają korzyści z takiego rozwiązania. Dziecko może samodzielnie zapłacić za zakupy na Allegro, nie musi nosić pieniędzy przy sobie, a jednocześnie ma łatwy dostęp do gotówki w razie nagłej potrzeby.
Konto bankowe dla dziecka, kontrolowane przez rodziców
Większość banków oferuje konta bankowe dla młodzieży w wieku 13-18 lat, jedynie nieliczne umożliwiają otwarcie rachunku dla dziecka poniżej 13 roku życia. Wielu rodziców ma jednak wątpliwości, czy ich latorośl będzie rozsądnie korzystać z takiego udogodnienia. Jednak według obowiązujących przepisów osoby nieletnie nie mogą samodzielnie otworzyć konta.
Co za tym idzie – rodzic staje się pełnoprawnym pełnomocnikiem i może podejmować decyzje w sprawie funkcjonowania konta. Możemy zatem ustawić limity transakcji online lub płatności mobilnych, zakwestionować lub zaakceptować przelew wychodzący, decydować o wydaniu karty płatniczej. Natomiast w razie poważnych problemów rodzice mają możliwość zablokowania dziecku dostępu do konta, dzięki czemu nie będzie w stanie wykonać żadnej operacji. Warto jednak dokładnie czytać regulaminy, gdyż konta bankowe dla młodzieży w wieku 13-18 lat zapewniają mniejszy zakres kontroli niż konta dla dzieci poniżej 13 r.ż.
Ile kosztuje rachunek bankowy dla młodzieży?
Oferty skierowane dla najmłodszych nie mogą być drogie, toteż bez problemu znajdziemy konta darmowe lub obarczone znacznie niższymi opłatami niż konta dla dorosłych. Czasami trzeba będzie spełnić określone warunki, aby prowadzenie konta czy korzystanie z karty pozostało bezpłatne. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na rachunki zapewniające możliwość niewielkiego zysku na rachunku oszczędnościowym czy oferujące dodatkowe programy wspomagające oszczędzanie pieniędzy i zarządzenie finansami.