Rachunek walutowy pozwala na obracanie środkami w obcej walucie. Co zrobić, żeby założyć konto walutowe, i z jakimi korzyściami się to wiąże?

Czym jest konto walutowe? Jak je założyć?

O koncie walutowym słyszał niemal każdy, a jego nazwa doskonale tłumaczy, czym jest w rzeczywistości. Otóż rachunek walutowy to po prostu konto bankowe, które prowadzone jest w obcej walucie, najczęściej spotykane są konta walutowe w euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich lub funtach szterlingach. Niektóre banki pozwalają także na założenie rachunku w innej walucie. Sama zasada działania rachunku walutowego jest bardzo zbliżona do konta złotówkowego, w jego ramach możesz m.in. dokonywać transakcji bezgotówkowych za pomocą karty czy elektronicznej bankowości.

Jeżeli chcesz założyć konto walutowe, możesz zrobić to na kilka sposobów. Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą była wizyta w placówce banku, w XXI wieku coraz powszechniejsze są rozwiązania spod znaku „smart”. Dlatego też nawet tak poważną sprawę, jak założenie rachunku walutowego, możesz załatwić telefonicznie lub za pomocą strony internetowej. Zależnie od procedury obowiązującej w banku, wniosek zostanie sfinalizowany na mocy podpisu elektronicznego lub kurier dowiezie do ciebie wszystkie niezbędne dokumenty.

O czym pamiętać, zakładając konto walutowe?

Choć samo założenie konta walutowego jest niebywale prostą sprawą, warto uważnie wybrać bank, w którym to zrobisz. Obecnie na rynku jest dość duży wybór rachunków walutowych, dobrze więc wziąć pod uwagę takie czynniki jak tabela opłat i prowizji. To tutaj znajdziesz informacje o tym, jakie dodatkowe koszty możesz ponieść podczas użytkowania konta walutowego. Zwykle bowiem przelewy między kontem złotówkowym i kontem walutowym w ramach jednego banku są bezpłatne, natomiast przelewy wychodzące, przelewy przychodzące i inne transakcje mogą podlegać ustalonym opłatom. Koszty te mogą być ponadto zmienne zależnie od kraju zarejestrowania nadawcy lub adresata przelewu.

Ważnym czynnikiem decyzyjnym mogą być też różnego rodzaju usługi dodatkowe i udogodnienia. Choć obecnie każdy bank posiada dedykowaną aplikację, to nie wszystkie gwarantują te same funkcje czy łatwość obsługi. Korzystając z bankowości elektronicznej w przypadku konta walutowego możesz m.in. dokonywać transakcji bezgotówkowych, czytać aktualne raporty i informacje z rynku walutowego, a także korzystać z wielu innych dodatkowych funkcji.

Konto walutowe – dla kogo?

Rachunek walutowy szczególnie przyda się osobom, które często podróżują poza granice naszego kraju, albo też planują dłuższy pobyt w innym kraju. Konto walutowe to też praktyczne rozwiązanie, jeśli spłacasz kredyt hipoteczny lub wkrótce planujesz go zaciągnąć. To jednak nie wszystkie sytuacje, kiedy to konto walutowe jest niezwykle polecane – z pewnością przyda się, jeśli często robisz zakupy w zagranicznych sklepach (np. online) albo chcesz przechowywać swoje środki finansowe w stabilnej walucie. Jeżeli planujesz założyć konto walutowe, sprawdź wszelkie niezbędne informacje na stronie banku lub w jego placówce i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ