Mimo iż dla wielu z nas zakup mieszkania bez zaciągnięcia kredytu jest niemożliwe, warto wiedzieć, że badania przeprowadzone w zeszłych latach wykazały, że 1/3 nieruchomości tego typu w Polsce kupowane jest za gotówkę. Jakie są wady i zalety obydwóch rozwiązań?

Zakup mieszkania na kredyt – zalety

Zakup 2/3 mieszkań kupowanych w naszym kraju finansowane jest za pomocą kredytu hipotecznego. Kredyty, również te na mieszkanie poznasz lepiej, czytając poradniki na GetKredyt.pl. Ułatwiają one kupno nieruchomości osobom, które nie posiadają środków koniecznych do sfinansowania całości transakcji zakupu – wystarczy jedynie wkład własny wymagany od banku (zazwyczaj około 10-20% wartości kredytu). Dzięki spłacie ratalnej zakupu nieruchomości niezaburzona zostaje płynność finansowa gospodarstwa domowego – w posiadaniu wciąż pozostaje gotówka, która może stanowić tzw. poduszkę finansową. Zazwyczaj z tej możliwości korzystają osoby kupujące nieruchomość na własny użytek.

Czy zakup mieszkania na kredyt hipoteczny ma wady?

Zakup mieszkania a kredy nie jest jednak rozwiązaniem bez wad. Udzielenie kredytu jest dla baku zyskiem, dlatego spłata kredytu pociąga za sobą większe koszty niż tylko te związane z zakupem nieruchomości. Aktualnie RRSO wynosi około 2-3% w zależności od konkretnego banku. Oznacza to, że całościowa kwota do spłaty powiększona jest o ten procent, w porównaniu z kwotą zaciągniętego kredytu. Przeszkodami w zaciągnięciu kredytu dla wielu osób są bardzo długi czas spłaty zobowiązania – nawet ponad 30 lat oraz fakt, że istnieje możliwość utraty nieruchomości w przypadku braku możliwości uiszczania rat – stanowi ona zabezpieczenie dla banku. Dodatkowo zobowiązanie na wysoką kwotę obniża zdolność kredytową, dlatego w razie pojawienia się konieczności zaciągnięcia kolejnego kredytu można napotkać duże kłopoty.

Dlaczego warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Kupno mieszkania za gotówkę ma bardzo dużą zaletę. Finansowanie zakupu nieruchomości z własnych środków nie wpływa na ocenę wiarygodności kredytowej. Brak obciążenia dużym zobowiązaniem, jakim jest kredyt hipoteczny, znacząco ułatwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego, gdy zajdzie potrzeba lub chęć kupna kolejnego mieszkania, a także konsumpcyjnego czy samochodowego. Ponadto to idealne rozwiązanie dla osób, które w wyniku dziedziczna lub wygranej stały się posiadaczami dużej gotówki – nieruchomość może stanowić inwestycję. Z tej opcji skorzystać mogą także osoby z ograniczoną wiarygodnością kredytową. Warto zaznaczyć, że zakup mieszkania za gotówkę otwiera pole do negocjacji ze sprzedawcą mieszkania – zwłaszcza na rynku wtórnym. Warto podkreślić, że na zakup mieszkania za gotówkę zazwyczaj decydują się inwestorzy, którzy kupują nieruchomości na wynajem, a nie własny użytek. Doceniają oni brak konieczności spłaty kredytu, przez co opłaty uiszczane przez najemcę trafią do kieszeni właściciela.

Minusy finansowania zakupu nieruchomości gotówką

Mimo to warto wiedzieć, że wybór finansowania zakupu mieszkania gotówką wiąże się z pewnym ryzykiem. Bardzo często polega ono na jednorazowym wydaniu wszystkich oszczędności gromadzonych przez lata. „Wyzerowanie” konta bankowego stanie się szczególnie niebezpieczne w przypadku utraty dochodu – opłacenie bieżących wydatków będzie mogło być trudne, a szybka sprzedaż mieszkania sprawi, że poniesione zostaną straty finansowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ