Myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej? Czujesz, że Twój pomysł zrewolucjonizuje rynek? Warto przed otwarciem firmy stworzyć biznesplan. Jak go zrobić? Jakie elementy w nim zawrzeć? Czy w ogóle warto go tworzyć?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/jak-zrobic-biznesplan/

Czym jest biznesplan?

Biznesplan zawiera szczegółowe informacje na temat biznesu jaki chcesz założyć. Jest to zestawienie pokazujące jakie mamy oczekiwania względem firmy, a później dokonanie głębokiej analizy rynku i sprawdzenie czy oczekiwania mają szansę pokryć się z rzeczywistością.

To właśnie ten dokument pozwala oszacować czy pomysł ma szansę na sukces. Wielu przedsiębiorców po dokonaniu takiej analizy porzuciło swój plan ponieważ okazało się, że przyniósłby więcej straty niż zysku.

Jeśli nigdy wcześniej nie wypełniałeś tego typu dokumentów możesz udać się do Urzędu Pracy, biur, które realizują tego typu projekty we wsparciu Unii Europejskiej bądź niekiedy do Urzędu Miasta. Znajdziesz tam specjalistów, którzy doradzą na co zwrócić uwagę. Niekiedy mogą dać arkusz, na którym możesz wzorować swoją pracę.

 

Jak zrobić biznesplan?

Najważniejszym elementem o jakim nie możesz zapomnieć to czytelność dokumentu. Nawet jeśli nie planujesz przedstawić go innym nie może być chaotyczny. Mogłoby to spowodować ewentualny błąd.

Jakie dane powinien zawierać formularz? Przede wszystkim konkretne przedstawienie naszego produktu lub usługi. Opisanie jak wygląda, jakie ma cechy. Jeśli będziemy coś produkować możemy dodać zdjęcie prototypu.

Kolejnym elementem o jakim nie możemy zapomnieć to dane finansowe. Dotyczy to zarówno wkładu własnego, niezbędnych środków na rozpoczęcie inwestycji. Ponadto należy ustalić kwotę w jakiej będziemy sprzedawać towar bądź usługę. Warto wyjść na przód o kilka lat do przodu i pomyśleć o pieniądzach na rozwój firmy jak chociażby zatrudnienie pracowników, zakup sprzętu, wymiana sprzętu.

Szczegółowo opisz działania konkurencji. Porównaj zarówno swój produkt jak i strategię cenową oraz marketingową. Będzie to zarówno element do inspiracji jak i sprawdzenia czego nie robić.

Inne elementy, które powinien zawierać biznesplan to:

  • prawa autorskie, patenty, prawa i regulacje związane z użytkowaniem produktów,
  • plan na rozwój produktu czy usługi,
  • informacje o branży i rynku,
  • co zyska klient poprzez zakup produktu lub usługi.

Zobacz też: http://www.klinikafinansowa.pl/czym-jest-formularz-ceidg-1-jakie-dane-nalezy-podac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ