Kryptowaluty w pigułce

0
1254

Czy wiesz, co wzrosło o ponad 360% w ciągu ostatniego roku i jest warte osiemnaście razy więcej niż uncja złota? To Bitcoin, jeden z ponad 3000 rodzajów kryptowalut. Na czym więc polega ten gorący trend i dlaczego zyskuje tak duże zainteresowanie na całym świecie?

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta, czasami nazywana walutą wirtualną, cyfrowym pieniądzem lub tokenami, jest środkiem finansowym, a do jego monitorowania wykorzystania i generowania stosowane są techniki szyfrowania.

Podstawowe cechy kryptowalut:

Brak na ingerencji lub manipulacji rządowej:

W przeciwieństwie do walut fiducjarnych, takich jak dolary amerykańskie, euro i złotówki, kryptowaluty nie są wspierane przez żadne banki, rządy ani scentralizowane organy finansowe, ale polegają na Internecie, aby zagwarantować swoją wartość i potwierdzać transakcje.

Nie są tworzone w nieskończoność:

Podczas gdy w przypadku standardowych walut emitowanych przez rząd instytucje finansowe mogą drukować więcej pieniędzy, co prowadzi do inflacji, ich cyfrowe odpowiedniki mają ograniczoną liczbę – na przykład, Bitcoin nigdy nie przekroczy 21 milionów monet w obiegu.

Gdzie kupić i przechowywać kryptowaluty?

Pierwszy sposób to wydobycie jako górnik. Ta społeczność to każdy, kto konfiguruje swoje komputery lub maszyny ASIC do udziału w transakcjach kryptograficznych. Aby wydobyć tę walutę, muszą za pomocą mocy obliczeniowej swoich urządzeń rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne znane jako hash, które pozwalają generować monety.

Drugim sposobem jest kupowanie od giełdy kryptowalut. Kupując lub otrzymując kryptowalutę, otrzymujesz cyfrowy klucz na adres tej waluty. Należy go przechowywać w bezpiecznym miejscu, aby odblokować portfel.

Rodzaje portfelów do kryptowalut:

Online: klucze kryptowalut są przechowywane online przez platformy wymiany, takie jak Binance, giełda bez weryfikacji, czy bitbay, i można uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca.

Mobilne: aplikacje, które mogą szyfrować klucze bitcoin, dzięki czemu możesz dokonywać płatności za pomocą urządzenia mobilnego.

Portfele sprzętowe: Możesz użyć urządzenia USB stworzonego specjalnie do przechowywania kryptowalut w formie elektronicznej i prywatnych kluczy adresowych. Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej renomowanymi produktami z tymi właściwościami są portfele takie jak Ledger Nano S, Ledger Nano X, Trezor T/One. Chociaż jest to jedno z droższych rozwiązań, oferuje najwyższy stopień bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Papierowe: niektóre strony internetowe oferują usługi portfela papierowego, generując kartkę papieru z dwoma kodami QR. Jeden kod to adres publiczny, pod którym otrzymujesz kryptowalutę, a drugi to Twój prywatny adres, którego możesz użyć do wydawania pieniędzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ