W ostatnim czasie rynek ekranów rozwija się bardzo dynamicznie i coraz częściej stosowane są wielokolorowe ekrany dotykowe. Mimo to o wiele prostsze wyświetlacze monochromatyczne wciąż znajdują liczne zastosowania. Przedstawiamy ich wady i zalety.

Wyświetlacz monochromatyczny – wady

Wyświetlacze monochromatyczne (z łac. mono – jeden, chromo – barwa) to wyświetlacze, które umożliwiają wyświetlanie informacji tylko w jednym kolorze. Najczęściej wyświetlane znaki lub grafiki mają kolor czarny, tymczasem tło pozostaje najczęściej szare (chociaż w nowszych modelach wyświetlaczy monochromatycznych stosuje się także inne odcienie tła, dzięki czemu urządzenie ma ciekawszy, bardziej nowoczesny wygląd).

Tego rodzaju wyświetlacze nie sprawdzą się w urządzeniach, gdzie oczekujemy wysokiej jakości grafiki – na przykład wysokiej rozdzielczości kolorowych komunikatów, zdjęć czy filmików. Z tego powodu dzisiaj już nie stosuje się ich w telefonach komórkowych, chociaż występowały w dawnych modelach. Wyświetlacz monochromatyczny oferuje ograniczone możliwości: sprawdzi się jedynie do wyświetlenia prostej informacji czy niezbyt złożonej grafiki.

Wyświetlacz monochromatyczny – zalety

Prostota wyświetlaczy monochromatycznych, która decyduje o ich ograniczonych możliwościach, w wielu przypadkach jest także zaletą. W sytuacji, gdy potrzebujemy jedynie niewielkiego, prostego wyświetlacza, na którym będą pojawiały się informacje o sposobie pracy urządzenia, nie ma żadnego sensu instalowanie wielokolorowego ekranu dotykowego. Wyświetlacze monochromatyczne są o wiele tańsze.

W przypadku, gdy potrzebne jest jedynie wyświetlanie prostej informacji (na przykład temperatury wewnątrz urządzenia czy wybranej opcji pracy), montowanie drogiego wielokolorowego wyświetlacza byłoby niepotrzebne i nieopłacalne. Nowsze wyświetlacze monochromatyczne, które mają tło w kolorze innym niż szary, często prezentują się nowocześnie i estetycznie. Bardzo ważny jest również fakt, że wyświetlacze monochromatyczne zużywają niewiele energii. Ma to szczególne znaczenie w przypadku urządzeń przemysłowych.

W jakich urządzeniach sprawdzą się wyświetlacze monochromatyczne?

Wyświetlacze monochromatyczne doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyświetlanie prostych, krótkich informacji. Są powszechnie stosowane w urządzeniach AGD i RTV (pralkach, lodówkach, mikrofalówkach i innych), w samochodach i w telefonach komórkowych starszego typu. Wyświetlacze monochromatyczne bardzo często bywają wykorzystywane również w przemyśle, do kontroli pracy urządzeń.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ