Różne instytucje oferują coraz więcej produktów, z których można skorzystać z poziomu laptopa czy smartfona. W przypadku tych ostatnich dużą wygodę użytkownikom, szczególnie młodym, obeznanym w nowinkach technologicznych, gwarantują tworzone aplikacje. Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na użytkowanie bankowości mobilnej, która, oprócz tego, że jest bezpieczna, to umożliwia także zarządzanie kontem osobistym niemal z każdego miejsca, w którym tylko będziemy mieli dostęp do Internetu.

Nic dziwnego więc, że oprócz zarządzania pieniędzmi klienci otrzymują dostęp także do innych usług, jak na przykład lokata mobilna. Czym ona jest i jak się różni od tradycyjnej? Dlaczego jest jednym z produktów, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony użytkowników?

Bankowość mobilna

Aplikacje bankowe w smartfonach dają nam ogromne możliwości. Siedząc zarówno w pociągu, autobusie, w parku, jak i każdym innym miejscu, w którym tylko mamy dostęp do Internetu, możemy opłacić wszystkie rachunki, zlecić przelewy, doładować telefon, a także wykonać wiele innych operacji. Banki coraz szerzej stawiają na samoobsługę klientów, dlatego też w aplikacjach znajdziemy również możliwość zaciągnięcia kredytu czy założenia lokaty.

Dlaczego bankowość mobilna staje się coraz popularniejsza? Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że wymaga od klientów minimum zaangażowania. Wystarczy kilka ruchów palcem, by wykonać określoną akcję, która jeszcze niedawno wiązała się z koniecznością udania się do oddziału lub skontaktowania się z infolinią. Podsumowując, z poziomu laptopa, tabletu czy smartfona można wykonać zdecydowaną większość operacji samemu. Dodatkowo korzystanie z aplikacji mobilnych wiąże się często z różnymi profitami jak na przykład zwroty za określone płatności, np. za opłaty rachunków za media lub zakupy w wybranej sieci sklepów. Jednak to nie wszystkie zalety – w przypadku wielu banków dla przeciętnego użytkownika atrakcyjnym rozwiązaniem jest też lokata mobilna.

Czym jest i jak założyć lokatę mobilną?

Lokata mobilna zasadniczo różni się niewiele od tradycyjnej – powierzamy bankowi swoje pieniądze, aby ten mógł nimi obracać, w zamian za co otrzymujemy odsetki z dokonywanych transakcji, proporcjonalne do wysokości naszego wkładu. Główną różnicą między jednym a drugim rodzajem jest fakt, że lokatę mobilną zakładamy po prostu z użyciem aplikacji mobilnej.

Aby ją założyć, należy mieć konto osobiste w wybranym banku. Następnie trzeba zainstalować odpowiednią aplikację, otworzyć ją i przejść do odpowiedniej zakładki. Procedury w zależności od banku mogą się różnić, jednak zazwyczaj czynność ta zamyka się w zaledwie kilku ruchach, dzięki czemu czynność ta jest bardzo prosta dla większości użytkowników smartfonów.

Czy lokata mobilna jest lepsza od tradycyjnej?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przy wyborze warto zadać sobie pytanie, jak wysoką kwotę chcemy wpłacić i na jak długi okres. Terminy tradycyjnych lokat bowiem są zazwyczaj dłuższe, a górne limity (jeśli w ogóle istnieją) opiewają na wysokie kwoty. Natomiast w przypadku lokat mobilnych, jak na przykład w banku Santander, granicę stanowi określona suma, np. 20 tysięcy złotych.

Z drugiej jednak strony, dzięki temu, że klient korzysta ze swoistej samoobsługi, bank może zaoferować atrakcyjniejsze oprocentowanie. Dla tego typu instytucji bankowość mobilna wiąże się ze sporymi oszczędnościami, gdyż nie wymaga obsługi ze strony stacjonarnego lub telefonicznego pracownika. W takiej sytuacji są one bardziej skłonne podzielić się swoimi zyskami z klientami, którzy oddają im pieniądze pod inwestycje.

Jak wspomnieliśmy, lokaty mobilne są też często dużo krótsze od tradycyjnych. Kiedy w przypadku tych drugich zamrażamy określoną sumę na rok lub dwa, to te zakładane przez aplikacje w smartfonie mogą trwać zazwyczaj 6, 4, 3 lub tylko 1 miesiąc.

Zalety i wady lokat mobilnej

Główną zaletą jest łatwość założenia – wystarczy kilka kliknięć na urządzeniu i zazwyczaj już po wszystkim. Drugą natomiast jest atrakcyjne oprocentowanie, jakie proponują banki. Często jest ono wyższe nawet o 2 punkty procentowe od tego, jakie jest znane w przypadku zwykłych lokat. Jako że jest to dość nowy produkt, to często też obejmują go promocje, dzięki czemu można trafić na bardziej preferencyjne warunki.

Podstawową wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie każdy będzie zdolny z tej możliwości skorzystać. Wiele osób, przede wszystkim starszych, które nie umieją posługiwać się takimi aplikacjami lub po prostu im nie ufają, nie ma do nich dostępu. Drugą wadą są górne limity, opiewające najczęściej na 10 czy 20 tysięcy złotych (choć niektóre banki z nich rezygnują).

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że rośnie liczba osób korzystających ze smartfonów, w tym także oprogramowania bankowego, a same górne limity kwotowe też nie powinny większości użytkowników przeszkadzać, w połączeniu z łatwością założenia i wyższym oprocentowaniem czyni z lokat mobilnych prawdziwie atrakcyjną usługę. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi warunkami, jakie oferuje dany bank.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ