W pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni na świecie znajdują się trzy uczelnie brytyjskie, przy czym Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge zajmują zaszczytne pierwsze i drugie miejsce. Jednak bez względu na wybór uczelni, studia w UK otwierają szerokie perspektywy rozwoju. Choć kształcenie w ojczyźnie Szekspira przebiega tak samo jak w Polsce, oferta programowa jest znacznie bardziej atrakcyjna. Uczelnie kładą nacisk na praktyczną naukę umiejętności, dlatego zajęcia obfitują w ciekawe ćwiczenia, zadania w grupie czy projekty wyzwalające kreatywność. Niestety, wielu polskich maturzystów uważa, że studiowanie w UK jest poza zasięgiem ich możliwości. Tymczasem prawda wygląda bardziej optymistycznie.
Czy polska matura umożliwia studiowanie w Wielkiej Brytanii?
Sądzisz, że musisz zdać brytyjską maturę (A-Level) albo maturę międzynarodową (International Baccalaureate), aby dostać się na studia w UK? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – wystarczy zdać polską maturę! Oczywiście musisz uzyskać wysoki wynik, gdyż chętnych na brytyjskie uczelnie nie brakuje. Najlepsze uniwersytety przyjmują dopiero po uzyskaniu minimum 80% z trzech przedmiotów rozszerzonych. Może się również zdarzyć, że wybrana uczelnia będzie wymagała uzyskania certyfikatu językowego IELTS.
Kiedy aplikować na studia w Anglii?
Maturzyści chcący studiować w ojczyźnie Szekspira muszą się pospieszyć i nie mogą czekać na wyniki matur. Aplikacje na większość kierunków przyjmowane są do stycznia, wyjątek stanowią kierunki medyczne, stomatologia i weterynaria oraz studia na Uniwersytetach Oksfordzkim i Cambridge – tutaj obowiązuje termin do połowy października. Jeśli zatem rozważasz studia w Anglii, musisz skompletować dokumenty i zapisać się już na początku ostatniej klasy szkoły średniej.
Jak przebiega rekrutacja na brytyjskich uczelniach?
Wbrew pozorom rekrutacja na studia w UK jest bardzo przystępna dla cudzoziemców. Składanie wniosków o przyjęcie na uczelnie odbywa się poprzez stronę internetową systemu UCAS – jednocześnie można zapisać się na maksymalnie 5 kierunków. Aplikacja składa się z formularza z danymi osobowymi i informacjami na temat przebiegu edukacji, listu motywacyjnego (Personal Statement) oraz referencji od nauczyciela. Jeśli ubiegasz się o przyjęcie na jeden kierunek, wniosek będzie Cię kosztował 13 funtów, natomiast przy większej liczbie kierunków oplata za korzystanie z UCAS wynosi 23 funty.
Ile kosztują studia w UK?
Studiowanie w Walii i Anglii jest płatne – czesne na studiach licencjackich wynosi ok. 9 000 funtów. Jeśli chcesz uczyć się za darmo, możesz wybrać uczelnię w Szkocji. Warto jednak rozważyć skorzystanie z kredytu studenckiego, który zaczniesz spłacać dopiero gdy pójdziesz do pracy i osiągniesz zarobki na poziomie co najmniej 21 tys. funtów w Wielkiej Brytanii lub 13 tys. funtów w Polsce. Jednak biorąc pod uwagę minimalną pensję w UK, bez problemu znajdziesz dorywcze zajęcie, które zapewni Ci utrzymanie i pozwoli pogodzić pracę z nauką.