Szukasz pracy za granicą, ale trafiasz wyłącznie na ogłoszenia od agencji i nie wiesz, czy warto na nie odpowiadać? Wątpliwości nie są bezzasadne – w końcu tyle słyszy się o nieuczciwych agencjach, które pobierają wysokie prowizje i zostawiają pracownika na „pastwę losu”. Jednak jeśli trafisz na rzetelne biuro pośrednictwa pracy, możesz sporo zyskać. Oczywiście nie chodzi tu o pieniądze, bo te zarobisz dzięki pracodawcy. Ale Twój spokój, bezpieczeństwo i wygoda są bezcenne. Sprawdź zatem, jak działa agencja pracy za granicą.

Na czym zarabiają agencje pracy?

Uczciwa agencja pośrednictwa pracy za granicą nie zarabia na pracownikach, a przynajmniej nie bezpośrednio. Za wynagrodzenie pośrednika odpowiada pracodawca, który wynajmuje biuro w celu znalezienia pracowników i przeprowadzania procesu rekrutacji. Agencja pracy może jedynie pobierać opłaty związane z zatrudnieniem, w tym np. za tłumaczenia dokumentów, badania lekarskie, wizy czy transport na miejsce. Niemniej, wszystkie koszty muszą zostać uwzględnione w umowie podpisywanej z pracownikiem.

Dlaczego warto korzystać z agencji pracy za granicą?

Wyjazd za granicę do pracy to przedsięwzięcie wymagające skrupulatnego zaplanowania – trzeba załatwić dojazd i zakwaterowanie, a także dopracować wszystkie szczegóły zatrudnienia. Osoby wyjeżdżające po raz pierwszy mogą mieć z tym spore problemy, zwłaszcza jeśli ich znajomość języka obcego jest na bardzo przeciętnym poziomie. Jeśli zatem nie masz doświadczenia w podejmowaniu pracy za granicą, ani bliskich osób na miejscu, będzie Ci znacznie łatwiej, jeśli skorzystasz z pośrednictwa pracy. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że ogłoszenia w sprawie pracy (szczególnie sezonowej) zamieszczają z reguły agencje, toteż pracownik jest niejako na nie „skazany”.

Na jakich zasadach działa biuro pośrednictwa pracy za granicą?

pexels-photo-209234Wiesz już, że agencja pracy za granicą nie pobiera opłat za znalezienie pracy czy sfinalizowanie umowy. Jednak pracodawca wynajmujący pośrednika zwykle proponuje niższe stawki niż pracodawca zatrudniający pracowników bezpośrednio. Z pewnością winne są temu wysokie prowizje, które mogą dochodzić nawet do 20% pensji pracownika! Jeśli zatem wyjeżdżasz przez agencję do pracy np. na zbiory jabłek, Twoje wynagrodzenie może być niższe niż kolegi, który samodzielnie załatwił sobie pracę przy zbiorach u innego pracodawcy. Niemniej, zakład pracy nie może dyskryminować pracowników zatrudnionych przez agencję pracy, toteż powinni zarabiać tyle samo, co inni pracownicy zatrudnieni bezpośrednio na równorzędnym stanowisku. Warto również wiedzieć, że pracodawca musi zapewnić Ci minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym kraju. Ponadto kontrakty zawierane przez agencję u jednego pracodawcy nie mogą trwać dłużej niż 18 miesięcy. Po tym czasie możesz wrócić do kraju albo kontynuować pracę w tym samym zakładzie, ale już bez udziału pośrednika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ