Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z takim pojęciem bestseller. W każdej księgarni można spotkać półkę z książkami, które opisane są właśnie jako bestsellery. To samo dotyczy księgarni internetowych. Co jest jednak tak naprawdę jest bestseller i jak się tworzy taką listę?

Jak sama nazwa skazuje jest to lista książek, które w danym okresie notują największą sprzedaż. Innymi słowy, to właśnie po te tytuły klienci sięgają najczęściej. Można zatem powiedzieć, że lista bestsellerów książkowych to lista najlepiej sprzedających się książek. Jest to najprostszy i najpopularniejszy sposób tworzenia takich list. Trzeba jednak wiedzieć, że tworząc listy bestsellerów często bierze się pod uwagę także inne czynniki.

Jednak wracając jeszcze to parametru sprzedaży to warto wiedzieć, że listy te mogą się od siebie różnić. Po pierwsze, takie listy tworzone są m.in globalnie. W tym przypadku bierze się pod uwagę ilość sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Są jednak listy bestsellerów lokalne, np. krajowe. W tym przypadku dana lista bestsellerów w każdym kraju będzie inna, ponieważ bierze się w tu pod uwagę dane sprzedażowe tylko na terenie danego państwa. Ale listy bestsellerów książkowych mogą różnić się także ze względu na miejsce zakupu. Wiele księgarni, zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych tworzy bowiem własne listy bestsellerów na podstawie sprzedaży książek tylko u siebie.

Jak wspomniano wcześniej bestsellery książkowe tworzy się na różne sposoby i nie jest to tylko sprzedaż, Wpływ na umieszczenie książki na takiej liście może mieć także taki czynnik jak wartość autora. Ten czynnik najczęściej wykorzystują wydawnictwa to tworzenia własnych list bestsellerów. Polega to na tym, jakie nadzieje wydawnictwo pokłada w danym autorze. Ogólnie rzecz biorąc jeśli wydawnictwo wydało dość sporo środków finansowych na autora, promocję książki itp. i tym samym jest przekonane, że książka będzie hitem i inwestycja się zwróci, umieszcza takiego autora i jego książkę na swojej liście bestsellerów już pierwszego dnia sprzedaży książki, kiedy jeszcze o realnej sprzedaży pozycji nie może być za bardzo mowy.

Podobny sposób wydawnictwa stosują tworząc listę bestsellerów na dany rynek lokalny. Często bywa tak, że dany autor globalnie wcale nie jest popularny i nie generuje dużej sprzedaży, ale przynajmniej w jednym kraju jego popularność jest znacząca. W takim przypadku wydawnictwo tworząc listę bestsellerów umieszcza na niej danego autora w danym państwie, choć w żadnym innym nie znajduje się on na takiej liście.

Jak zatem widać listy bestsellerów książkowych mogą się od siebie różnić. Wszystko zależy kto taką listę układa. Może być to lista globalna tworzona przez niezależne stowarzyszenie na podstawie danych sprzedażowych. Taka sama lista może powstać także na danym, określonym rynku. Listy bestselerów tworzą także same wydawnictwa i znajdują się na nich tylko pozycje wydawane przez te wydawnictwa. Podobnie jest z księgarniami. Każda księgarnia wysyłkowa można posiadać własną listę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ