Dziś szukanie pracy odbywa się w pierwszej kolejności przez Internet, już nikt nie urządza sobie wycieczki objazdowej po miejscach pracy i jedynie nieliczne osoby polegają na prasowych ogłoszeniach. Takie rozwiązanie jest wygodne, nie naraża kandydata na niepotrzebne koszty i zapewnia dostęp do ogromnej bazy ofert. Niestety, wirtualny rynek pracy ma jedną, bardzo poważną wadę – zamiast prawdziwego pracodawcy możesz mieć do czynienia z oszustem. Co zrobić, aby poszukiwanie pracy było nie tylko efektywne, ale i bezpieczne?

Szukanie pracy przez agencję – nie daj naciągnąć się na koszty!

computer-1185626_1280Wyobraź sobie taką sytuację – wysyłasz swoje CV do agencji pośrednictwa pracy z prośbą o znalezienie sezonowego zajęcia w Niemczech. Dostajesz odpowiedź – na 99,9% załapałeś się na miejsce u zagranicznego pracodawcy, musisz jedynie zgłosić się na rozmowę do agencji. Tam rekruter przedstawia Ci warunki współpracy – wystarczy zapłacić prowizję od usługi pośrednictwa i możesz wyjechać nawet w tym samym dniu. Co robić w tej sytuacji? Oczywiście odmówić, gdyż agencja nie ma prawa żądać od Ciebie opłat za znalezienie pracy. Możesz jedynie ponieść koszty wizy pracowniczej, podróży czy badań lekarskich. Pośrednik nie może obciążać się kosztami funkcjonowania agencji, gdyż pobiera wynagrodzenie od pracodawcy, który zleca mu rekrutację pracowników.

Czego nie robić podczas szukania pracy?

Jeśli kontaktujesz się z potencjalnym pracodawcą wyłącznie poprzez e-mail, musisz wziąć pod uwagę ryzyko wyłudzenia danych. Handel danymi osobowymi rozwija się w ekspresowym tempie, między innymi właśnie dzięki fałszywym ogłoszeniom o pracę. Ponadto Twoje dane mogą służyć np. do zaciągania pożyczek czy wyłudzania pieniędzy poprzez podszywanie się pod Ciebie (metoda „na wnuczka”). Co zrobić, aby szukanie pracy nie zakończyło się oszustwem phisingowym? Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli pracodawca:

  • poprosi Cię o podpis in blanco,
  • proponuje wysoką stawkę za prostą pracę,
  • odezwał się do Ciebie na maila, mimo że nie spodziewałeś się żadnej oferty (zwłaszcza zagranicznej),
  • prosi Cię o skan dowodu osobistego,
  • wysyła Ci podejrzane linki.

Jak upewnić się, że masz do czynienia z prawdziwym pracodawcą, a nie oszustem? Zanim odpowiesz, zweryfikuj dane, które podano w ogłoszeniu. Firmę możesz sprawdzić przez Internet, po numerze REGON, NIP albo KRS w elektronicznej bazie Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym.

Szukanie pracy i… wstępne koszty

Zasada jest jedna – to Tobie mają płacić za wykonaną pracę, nie Ty im. Dlatego wystrzegaj się wszystkich ofert, które wymagają uiszczenia opłaty, np. za wysłanie paczki z towarem (przy pracach manualnych), koszty manipulacyjne, udział w szkoleniu czy dostęp do „fantastycznej” metody zarabiania. Zwykle po dokonaniu przelewu kontakt od razu się urywa, a Ty zostajesz z niczym albo z paczką kilkudziesięciu długopisów w kawałkach. W efekcie nie tylko stracisz czas na bezowocne poszukiwanie pracy, ale i przy okazji pozbędziesz się pieniędzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ