Co roku w Polsce blisko 30 mld złotych „zalega” w kredytach spłacanych nieterminowo. Wielu kredytobiorców nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań. Co gorsza, niektórzy z nich wpadają w tzw. spiralę zadłużenia, biorąc kolejne coraz droższe pożyczki na pokrycie poprzednich długów. Jak wyjść z tak trudnej sytuacji? Rozwiązaniem może być kredyt oddłużeniowy. Na czym on polega i jak można go otrzymać?

Kredyt na spłatę zadłużenia

Kredyt oddłużeniowy jest produktem, którego celem jest spłata zadłużeń, przez co wiele osób myli go z kredytem konsolidacyjnym. Ten ostatni jest jednak przyznawany przez banki, a kredyt oddłużeniowy to specjalność firm pozabankowych. Taki podział wynika z tego, że banki niechętnie udzielają pożyczek i kredytów osobom niespłacających zobowiązań w terminie. Kredyt konsolidacyjny jest przyznawany klientom, którzy mają liczne kredyty i pożyczki, ale bez znaczących zaległości. Wówczas bank udziela jednego kredytu pokrywającego wszystkie pozostałe zobowiązania.

money-367974_1280Natomiast kredyt oddłużeniowy to zwykle ostatnia deska ratunku dla osób mocno zadłużonych, nie radzących sobie ze spłatami. Mechanizm jest podobny – klient otrzymuje jeden kredyt, który pokrywa pozostałe kredyty i pożyczki. Może on jednak być przyznany nawet, gdy historia kredytowa klienta jest negatywna.

Jak łatwo się domyślić, takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Podstawowym minusem kredytu oddłużeniowego jest wysoki koszt. Firma pozabankowa podejmuje duże ryzyko podpisując umowę z osobą, która nie spłaca zobowiązań w terminie. Ryzyko to rekompensowane jest przez pokaźne odsetki.

Jak wziąć kredyt oddłużeniowy?

Kredyt oddłużeniowy nie jest dostępny dla każdego. Aby go dostać, powinieneś przede wszystkim być w stanie wykazać regularne przychody – najprawdopodobniej pożyczkodawca poprosi o pokazanie wyciągu z konta. Niezbędne może okazać się także zaświadczenie o opłacaniu składek ZUS.

Konieczne będzie też rzetelne przedstawienie swojej sytuacji finansowej. Firma udzielająca kredytu będzie chciała dokładnie wiedzieć jakie zobowiązania zaciągnąłeś – jaka jest ich wartość i kim są wierzyciele. Warto pamiętać, że informacje te są weryfikowane, więc najlepiej podawać prawdziwe dane, gdyż zwiększy to szansę na przyznanie kredytu oddłużeniowego. Gdy potencjalny pożyczkodawca „złapie” Cię na kłamstwie, otrzymasz negatywną decyzję.

Kto powinien wziąć kredyt oddłużeniowy?

Kredyt oddłużeniowy może być bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale z uwagi na wysokie koszty nie jest on właściwym wyjściem w każdej sytuacji. Przed zaciągnięciem takiego zobowiązania powinieneś dobrze się zastanowić, czy na pewno kredyt oddłużeniowy poprawi Twoją sytuację finansową czy może wręcz przeciwnie – pogorszy ją. Tego rodzaju kredyt warto wziąć wyłącznie wtedy, gdy jesteś pewien, że Twoje aktualne przychody będą w stanie pokryć wysokość raty wraz ze wszystkimi bieżącymi potrzebami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ