Wybór przyszłościowych kierunków na studia to niełatwe zadanie. Jak przewidzieć realia rynkowe za kilka lat? Czy aktualnie popularne zawody nadal będą atrakcyjne finansowo i czy rynek nie będzie przesycony osobami o takich samych kwalifikacjach? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji kierunków, które z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwolą Ci na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy po ukończonych studiach.
Informatyka
Informatyka to bardzo ogólne pojęcie, ale właśnie z tym kierunkiem wiąże się wiele przyszłościowych kompetencji. Wśród najlepiej opłacanych zawodów są senior developerzy oraz architekci systemów informatycznych. Zarobki w tych zawodach często przekraczają 10 000 zł brutto. Zdobycie kwalifikacji odpowiednich na takie stanowiska jest kwestią wyboru specjalizacji na kierunkach informatycznych.
To prawda, że co roku na rynek pracy trafiają tysiące młodych programistów, ale… zapotrzebowanie na nich rośnie jeszcze szybciej! Dlatego właśnie informatyka jest wymieniana wśród przyszłościowych kierunków na studia od wielu lat i wszystko wskazuje na to, że sytuacja nie zmieni się jeszcze przez co najmniej dekadę.
Możesz też spróbować bardziej niszowej specjalizacji, takiej jak tworzenie sztucznej inteligencji. To właśnie ten kierunek wymienił Bill Gates zapytany o najbardziej przyszłościowe technologie.
Filologia języka obcego
Filologia angielska jest jednym z najpopularniejszych kierunków na studia. Ale na języku angielskim oferta edukacyjna wyższych uczelni się nie kończy. Co powiesz na to, by studiować chiński, fiński czy węgierski? Jeśli zdecydujesz się na taki kierunek, po otrzymaniu tytułu magistra będziesz mógł wpisać do CV bardzo niszową umiejętność. Konkurencja na takim rynku pracy nie będzie duża. Nie musisz nawet szukać zatrudnienia jako tłumacz. Wiele firm potrzebuje kandydatów znających mało popularne języki obce do kontaktów ze swoimi klientami i zagranicznymi oddziałami. Przedsiębiorstwa wolą dokształcić kandydata w danej branży niż płacić za kursy językowe dla nowych pracowników.
Specjalista e-commerce
Do tego, że sklepy internetowe cieszą się dużą popularnością nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele wskazuje na to, że rynek e-commerce będzie się nadal dynamicznie rozwijał. To oznacza, że znajdzie się również praca dla specjalistów od sprzedaży online. W ofercie polskich uczelni nie znajdziesz pięcioletnich studiów w tym zakresie, jednak istnieją już oferty podyplomowe oraz specjalizacje w ramach Informatyki.
Mając bogatą wiedzę na temat e-commerce możesz pracować jako manager w sklepach internetowych lub zająć się własnym biznesem. Oprócz działań w sprzedaży, wielu specjalistów decyduje się też na prowadzenie firm doradczych. Możesz zostać osobą, która za odpowiednie wynagrodzenie będzie w stanie podnieść słupki sprzedaży w sklepach swoich klientów.
Kariera naukowa
Na koniec warto też wspomnieć, że wszystkie kierunki studiów mogą być przyszłościowe zawodowo, o ile planujesz karierę naukową i jesteś naprawdę dobry w tym, co robisz. Większość kierunków na państwowych uczelniach kończy się tytułem magistra, po którym można rozpocząć doktorat. Miejsc dla doktorantów nie ma wiele, ale dla ambitnych osób o dużej wiedzy i zacięciu naukowym na pewno znajdzie się miejsce.