Kiedy klient posiada zobowiązania kredytowe, pojawiają się możliwości wcześniejszej spłaty, co pomaga w poprawie budżetu domowego.

Zamknięcie kredytu gotówkowego przed czasem – zalety takiego rozwiązania

Posiadanie jednego bądź też kilku zobowiązań kredytowych znacznie obciąża budżet klienta. Taka sytuacja ma wpływ zarówno na kwestie materialne, jak i sferę psychiczną.

Często zdarza się, że w planowaniu wydatków związanych z budżetem domowym, brakuje środków na zrealizowanie danego planu. W takich chwilach z pomocą przychodzą instytucje bankowe, oferując różnego rodzaju dostęp do środków finansowych w postaci kredytów bądź też pożyczek. Naturalną koleją rzeczy jest spłacenie tego zobowiązania

plusy tego rozwiązania

Wcześniejsza spłata kredytu to jedna z opcji dostępnych w celu rozliczenia się z instytucją bankową. Od 2012 roku w większości przypadków jest to operacja całkowicie bezpłatna, dzięki czemu znacznie poprawia się zarówno komfort psychiczny, jak również budżet domowy. Kolejnym plusem tego procesu jest to, że klient wcześniej kończy spłacać  zadłużenie, okres kredytowy się skraca, przez co koszt kredytu spada. Związane to jest z odsetkami, które rozłożone są na cały okres kredytowania. W momencie wcześniejszej spłaty klient oszczędza środki, które musiałby zapłacić w ramach prowizji za termin trwania okresu kredytowego. Następnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest poprawa zdolności kredytowej. Dzięki wcześniejszej spłacie, klient staje się bardziej wiarygodny, przez co jego punktacja scoringowa znacznie się podnosi. Taka sytuacja ma wpływ na warunki potencjalnych przyszłych zobowiązań kredytowych.

minusy tego rozwiązania

Wcześniejsza spłata kredytu posiada również negatywne aspekty. Przedterminowe rozliczenie się z instytucją bankową wymaga jednorazowej płatności. Budżet domowy zostaje mocno obciążony większą kwotą, którą trzeba przelać na poczet zobowiązania. Może pojawić się również dodatkowy koszt w wysokości 1% od kwoty spłacanej za wcześniejszą spłatę, natomiast obecnie jest to zbyt pracochłonne i wymaga wielu formalności, dlatego banki często rezygnują z tej opłaty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak działa kantor internetowy?
Następny artykułCzym jest spread?
Redakcja lepszalokata.pl

Finansami interesuje się od 6 lat, w tym czasie dowiedziałem się mnóstwa ciekawych rzeczy, którymi dzielę się na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ