Przedsiębiorczy nastolatek nie musi opierać swoich finansów jedynie na kieszonkowych od rodziców i prezentach pieniężnych na urodziny. Znalezienie legalnej pracy w tym wieku jest realne, zwłaszcza w okresie wakacyjnym i wysokim sezonie. Kodeks pracy przewiduje taką możliwość, choć nieletni powyżej 16 roku życia może jedynie wykonywać prace lekkie lub pracować w celu przygotowania zawodowego. W dodatku przepisy wymagają ścisłego przestrzegania czasu pracy, zarówno w okresie nauki, jak i podczas wakacji czy ferii zimowych. Praca dla 17 latka powinna zatem uwzględniać specyfikę działalności zakładu oraz normy czasowe ustawione w Kodeksie pracy (Dział IX).
Czy młodociany łatwo znajdzie pracę?
Niestety nawet przy wyjątkowo dużych chęciach nastolatka, znalezienie pracy w ciągu roku szkolnego jest bardzo trudne. Czas pracy dla osób w wieku 16-18 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę, przy czym do tego czasu wlicza się czas nauki. W weekendy uczeń może pracować dłużej, jednak nie wolno przekraczać tygodniowej normy w wymiarze 12 godzin. Ponadto według przepisów przysługuje mu 48-godzinny odpoczynek, który musi obejmować niedzielę.
Biorąc pod uwagę obostrzenia prawne oraz konieczność odprowadzania składek na ubezpieczenie, pracodawcy wolą na to miejsce zatrudnić studenta, z którym nie ma tylu „problemów”. Czy zatem legalna praca dla 17-latka to mrzonki? Z pewnością nastolatek łatwiej znajdzie zatrudnienie w okresie wakacyjnym, gdy ma więcej wolnego czasu, a praca nie będzie kolidować z nauką. Największe szanse na zatrudnienie młodocianego dotyczy tzw. sezonu wysokiego, gdy firmy potrzebują dodatkowych rąk do pracy, ale szukają jedynie dorywczych pracowników.
Oferty pracy dla 17 latka – gdzie młodociany może szukać zatrudnienia?
Jak już wspomnieliśmy, młodociany powyżej 16 roku życia może szukać zatrudnienia w pracach sezonowych. Na terenach rolniczych i regonach sadowniczych nastolatek możne znaleźć pracę przy zbiorach warzyw i owoców. Warto jednak pamiętać, że lekarz medycyny pracy może nie wydać zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych z uwagi na fizyczny charakter pracy, często wykonywanej w niewygodnej pozycji.
Natomiast w regionach atrakcyjnych turystycznie, praca dla nastolatka znajdzie się głównie w hotelach, agroturystyce, polach kempingowych oraz restauracjach i sieciach fast food. W takich miejscach młodociany może wykonywać różne prace – począwszy od sprzątania, przez kelnerowanie i pomaganie w kuchni po rejestrację gości. Oczywiście podjęcie zatrudnienia również będzie wymagało zgody lekarza medycyny pracy, który oceni stan zdrowia młodocianego i bezpieczeństwo stanowiska.
Całoroczna praca dla 17 latka to głównie drobne zajęcia dorywcze, takie jak: roznoszenie ulotek, przyklejanie plakatów, opieka nad dziećmi, wyprowadzanie zwierząt, promowanie produktów w hipermarketach, czynności inwetaryzacyjne, sprzedaż świąteczna, dostarczanie pizzy, praca na „zmywaku” czy sprzedaż kosmetyków.