Do grona funduszy inwestycyjnych zaliczają się fundusze kapitałowe. Są one często wybierane przez inwestorów, aczkolwiek w Polsce nie są aż tak bardzo popularne. Warto wiedzieć, na czym one polegają i jak funkcjonują, ponieważ dzięki temu można będzie przemyśleć, czy sami powinniśmy z tych funduszy skorzystać.
Fundusze kapitałowe jako forma długotrwałego oszczędzania
Za fundusze kapitałowe uważa się instytucje finansowe, prowadzone przez towarzystwa zajmujące się ubezpieczeniami na życie. Popularna firma Viennalife także ma w swojej ofercie ten rodzaj funduszy. Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe stanowią połączenie polisy na życie z funduszem kapitałowym. Wyróżnia się wśród nich: bezterminowe o charakterze ochronno – oszczędnościowym, terminowe o charakterze ochronno – oszczędnościowym oraz oszczędnościowe. Najczęściej inwestorzy decydują się na fundusze kapitałowe w ramach oszczędzania bądź w ramach inwestycji. Jeżeli klient decyduje się na opcję z oszczędzaniem to wybrać powinien składkę regularną. Kiedy zaś ważne jest dla niego inwestowanie to wybrać powinien składkę jednorazową. Viennalife ma w ofercie świadczenia z tego rodzaju i warto je przejrzeć dokładnie, o ile idea funduszy kapitałowych jest dla nas interesująca.
Prognozy dla funduszy kapitałowych
Fundusze kapitałowe stanowią ciekawą alternatywę wśród funduszy inwestycyjnych. Zachęcająca jest możliwość odłożenia w czasie poszczególnych inwestycji oraz elastyczne warunki umowy. Poza tym, można spodziewać się, że regularność w oszczędzaniu wpłynie na wzrost posiadanych dóbr w przyszłości. Polacy coraz częściej interesują się tego typu produktami inwestycyjnymi z potencjałem. Dlatego, kiedy chcemy wykorzystać taką możliwość sami, to musimy sprawdzić, czy warunki działania funduszów kapitałowych są nam bliskie. Jeśli zaś dojdziemy do wniosku, że tak, to w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę to, że lokować środki finansowe musimy rozsądnie. Fundusze kapitałowe mogą przynieść naprawdę wiele zysków, o ile rozsądnie podchodzi się do rozporządzania pieniędzmi w ich zakresie.