Pierwsze pożyczki społecznościowe pojawiły się w Polsce w 2008 roku i od tamtej pory cieszą się u nas umiarkowanym zainteresowaniem. Podczas gdy w krajach anglosaskich zdobyły olbrzymią popularność, Polacy wciąż podchodzą nieufnie do tej formy pożyczania pieniędzy. Może to dziwić zważywszy na fakt, że takie pożyczki są tańsze niż oferty parabanków i zdecydowanie łatwiej dostępne niż jakakolwiek pożyczka bankowa. Warto zatem dowiedzieć się, czym jest pożyczka społecznościowa, a także poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

Pożyczki prywatne przez Internet – jak to działa?

Istotą pożyczek społecznościowych jest pożyczanie pieniędzy pomiędzy osobami fizycznymi, czyli z wyłączeniem udziału firm pożyczkowych. Transakcja dokonuje się za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych, na których spotykają się dwa rodzaje użytkowników – inwestorzy (pożyczkodawcy) oraz pożyczkobiorcy. Inwestorzy przelewają swoje pieniądze na konto serwisu, który następnie finansuje z tych środków pożyczki dla innych użytkowników. Gdy obie strony zaakceptują warunki pożyczki, tj. okres spłaty i oprocentowanie, dochodzi do finalizacji transakcji. Wydaje się zatem, że pożyczka społecznościowa to zysk dla każdego:

  • pożyczkobiorcy mogą liczyć na niższe oprocentowanie niż w parabanku
  • pożyczkodawcy zarabiają na odsetkach od pożyczki
  • portal pożyczkowy zarabia na prowizjach i opłatach

Ale czy pożyczanie pieniędzy w ten sposób jest na pewno bezpieczne?

Pożyczki społecznościowe – korzyści dla inwestora i pożyczkobiorcy

pexels-photo-545065Z pewnością największą zaletą pożyczki prywatnej jest nieograniczona dostępność – portal nie sprawdzi zdolności kredytowej, wysokości dochodów, stanu finansów czy historii zadłużenia. W dodatku pożyczkobiorca może negocjować warunki spłaty z pożyczkodawcą, zatem nie musi godzić się na odgórnie narzucone oprocentowanie. Co równie ważne, na portalu pożyczek społecznościowych można uzyskać zarówno drobną pożyczkę 100-500 zł, jak i kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy, np. na rozruch firmy.

Dla wielu osób pożyczki prywatne stały się prosty sposobem na inwestowanie oszczędności – wystarczy zarejestrować się na portalu i przelać pieniądze pożyczkobiorcom. Zyski mogą sięgać nawet 10-25%, a więc znacznie więcej niż na inwestowaniu w obligacje. W odróżnieniu od gry na giełdy, pożyczki społecznościowe nie wymagają żadnej wiedzy o rynku, wystarczy jedynie podstawowa znajomość Internetu.

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Niestety, największą wadą pożyczek zawieranych pomiędzy osobami fizycznymi jest wysokie ryzyko. Tak naprawdę pożyczkodawca nie ma żadnej gwarancji, że jego kapitał się zwróci i wypracuje zysk. Jeśli pożyczkobiorca nie zapłaci długu, portal nie bierze za to odpowiedzialności. Jedynie nieliczne serwisy zapewniają fundusz gwarancyjny, w ramach którego inwestor może odzyskać swoje pieniądze. Ponadto pożyczka społecznościowa może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku – od dochodów kapitałowych dla inwestora oraz od czynności cywilno-prawnych dla pożyczkobiorcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ